Prema odgovorima osam najvećih banaka u Bosni i Hercegovini, očekuje se ublažavanje kreditnih standarda za odobravanje kredita stanovništvu u prvom kvartalu ove godine, dok bi se uvjeti za poduzeća mogli pooštriti, priopćila je Centralna banka BiH.
Kako navode, banke u BiH predviđaju rast potražnje za kratkoročnim i dugoročnim kreditima među građanima i poduzećima tijekom prvog tromjesečja.
“Banke su istaknule da je u četvrtom kvartalu prošle godine došlo do povećanja potražnje za stambenim, potrošačkim i nenamjenskim kreditima u odnosu na prethodno razdoblje. Neto postotak promjene u posljednjem kvartalu upućuje na pooštravanje standarda za odobravanje potrošačkih i nenamjenskih kredita, dok su standardi za stambene kredite ostali nepromijenjeni”, priopćeno je iz Centralne banke.
Što se tiče uvjeta odobravanja kredita građanima, u četvrtom kvartalu prošle godine kamatna marža i zahtjevi za kolateralom imali su neto učinak pooštravanja, dok su rok otplate, naknade i maksimalni iznos kredita ostali nepromijenjeni.
“Podaci za četvrti kvartal pokazuju povećanje udjela odbijenih zahtjeva za kreditima stanovništvu. Istodobno, potražnja poduzeća za kreditima nastavila je rasti, dok je neto postotak ukazivao na ublažavanje kreditnih standarda za kratkoročne kredite poduzećima. Kamatna marža te naknade i provizije imali su blag učinak pooštravanja, dok su zahtjevi za kolateralom, rok otplate i maksimalni iznos kredita ostali nepromijenjeni”, istaknuli su iz Centralne banke BiH.
Ražanica: Banke se prilagođavaju novim ekonomskim uvjetima
Edis Ražanica, direktor Udruženja banaka BiH, izjavio je za Nezavisne novine da se banke prilagođavaju rastu prosječne plaće u BiH, no da to ne znači nužno ublažavanje procjene kreditne sposobnosti.
“To bih prije nazvao prilagodbom novim tržišnim uvjetima. U segmentu potrošačkih kredita vidimo prostor za povećanje maksimalnog iznosa neosiguranog kredita s trenutnih 50.000 KM. Taj je iznos utvrđen prije više godina, kada je imao drugačiju vrijednost. Danas, zbog inflacije i promjena na tržištu, isti iznos ne vrijedi kao prije deset godina”, objasnio je Ražanica.
Kako ističe, potrošački krediti se najčešće koriste za kupnju automobila ili kao dodatna sredstva prilikom kupnje nekretnina, a trenutni iznos kredita od 50.000 KM više ne pokriva troškove renoviranja stana kao što je to bilo prije pet godina.
“Imamo izuzetno kvalitetan kreditni portfelj i jedan od najnižih postotaka neurednih kredita u Europi, što pokazuje odgovornost građana u servisiranju financijskih obveza i dobru procjenu rizika banaka. To omogućava određeno ublažavanje procesa odobravanja kredita”, dodao je.
Izmjene zakona o bankama u FBiH i RS-u
Ražanica je također pojasnio da su Federacija BiH i Republika Srpska uskladile zakonske odredbe o postotku osnovnog kapitala i neosiguranoj kreditnoj izloženosti.
“U FBiH je taj postotak povećan s 5% na 10%, dok se u RS-u smanjuje s 15% na 10%. Na taj način se usklađuje zakonska regulativa u oba entiteta”, naglasio je.
Prema njegovoj procjeni, ove izmjene neće značajno utjecati na kreditnu politiku prema poduzećima, s obzirom na to da ekonomija BiH ulazi u fazu umjerene ekspanzije i rasta ekonomske aktivnosti, a banke će taj trend pratiti u skladu s procjenama rizika.