„S analitičarom Maxom Primorcem i nizom drugih ljudi bliskih Trumpovoj administraciji postoje dubinski kontakti iz Mostara i Zagreba“, rekao je politolog Danijel Vidović u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne, komentirajući stav zaklade The Heritage Foundation o Južnoj plinskoj interkonekciji.
Vidović je kazao kako je projekt Južne plinske interkonekcije izgledao kao privatni projekt veleposlanika Murphya, koji je tiho otišao i pritom ostavio mnoge na cjedilu. „Uvjeren sam da s Trumpovom administracijom možemo napraviti znatno veće iskorake u smjeru rješavanja hrvatskog pitanja u BiH.“
Schmidt ima deficit
Izrazio je sumnju u mogućnost gašenja američkog veleposlanstva u Sarajevu. „Ne tako brzo, ali u dogledno vrijeme bit će imenovan novi veleposlanik u BiH“, kazao je Vidović, dodajući kako će doći do smanjenja broja kadrova unutar veleposlanstava u cijeloj regiji. „Znamo da je velik broj domaćih službenika, ponajviše Bošnjaka, radio u američkom veleposlanstvu i da su suptilno, ali ipak uspjeli modificirati određena politička stajališta koja bi se u State Departmentu ranije uzimala zdravo za gotovo – to više neće biti slučaj.“
Kazao je kako Christian Schmidt u posljednje vrijeme istupa ispred Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira, a ne kao visoki predstavnik. „To je sada taktički potez, no Schmidt ima taj deficit da nije prošao proceduru imenovanja, i Srbi su u pravu kada to kažu – to je činjenica.“
Komentirao je i izjavu Milorada Dodika, koji je Hrvatima poručio da „iz naftalina izvuku planove o Herceg-Bosni“. Vidović je na to odgovorio kako „ne laje pas radi sela, nego radi sebe“ te dodao da hrvatski politički predstavnici, poučeni višegodišnjim, pa i brojnim negativnim iskustvima s međunarodnom zajednicom, imaju jasnu poziciju. „Sviđalo se to nekome ili ne, pripadamo Zapadu i zapadnoj civilizaciji. U tom kontekstu nemamo upitnike iznad glave kakve imaju Srbi i Bošnjaci. Nemamo ni luksuz da idemo glavom kroz zid – treba pažljivo promišljati i donositi strateške odluke u koordinaciji s političkim
Srbi razjedinjeni
Vidović je istaknuo kako Dragan Čović, nakon nenajavljenog sastanka s Dodikom, poziva na mir i stabilnost, ocijenivši da je takav stav u ovom trenutku racionalan. „Čović se postavio kao posrednik između bošnjačkog i srpskog dijela vladajuće strukture. Njegove izjave mogu zvučati iluzorno, ali u kontekstu traženja izlaza iz krize, to je dobra pozicija i na njoj treba ustrajati“, poručio je Vidović.
Također je izrazio sumnju da će Srbi napustiti institucije BiH. „Jednostavno, Dodik nema jedinstvo sa srpskom oporbom, a ne vidim ni da su građani Republike Srpske pretjerano zainteresirani za to.“
Osvrnuo se i na kreiranje američke politike prema Balkanu, istaknuvši da taj proces još nije započeo u punom smislu. „Nadam se da će to preslagivanje Hrvate u BiH dovesti u povoljniji položaj jer imamo priliku dobro se pozicionirati“, rekao je, dodajući kako se u taj proces mogu uklopiti sva tri konstitutivna naroda u BiH.
HNS u kriznim vremenima
Vidović je izrazio žaljenje što Predsjedništvo i Glavno vijeće HNS-a, u ovim kriznim vremenima, djeluju u krnjem sastavu. „Nakon posljednjeg sastanka, HNS se sveo na HDZ BiH kao dominantnu stranku. Postoji nekoliko lokalnih stranaka, ali bez druge i treće oporbene stranke to nije ozbiljna priča.“
Smatra da bi trebalo učiniti sve kako bi se postigao konsenzus, baš kao što bi se trebali dogovoriti i Zoran Milanović i Andrej Plenković. „Na sličan način trebaju djelovati i hrvatski političari u BiH“, naglasio je.
Dodao je kako bi HNS trebao imati aktivniju ulogu, razumijevajući da postoje različite politike i neslaganja, ali da u kriznim vremenima treba pronaći zajednički jezik. „HDZ BiH mora prepoznati da je i njemu u interesu ponekad se preznojiti i napraviti ustupke – ne zbog imidža prema vani, nego zbog dugoročne političke stabilnosti. Ako imaš kvalitetnu oporbu, i ti ćeš biti bolji“, poručio je Vidović.
Osvrnuo se i na aktualne političke napetosti između Sarajeva i Banje Luke te odnose Christiana Schmidta s vlastima u Republici Srpskoj, ocijenivši da je to finalni test u procesu dogovora o izbornom zakonu. „Sada se očekuje rasplet situacije, i nadam se da će se u Sarajevu pojaviti politička snaga koja će biti spremna na iskren dijalog s Hrvatima“, zaključio je Vidović.