Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio je ovoga tjedna prognoze gospodarskog rasta za Sjedinjene Američke Države i Kinu, upozorivši da svijet ulazi u “novu eru” obilježenu trgovinskim napetostima i rekordno visokim carinama, što prijeti usporavanjem globalnoga gospodarstva.
‘Resetiranje’ globalnog sustava
Prognoze rasta za gospodarstva SAD-a i Kine u 2025. godini MMF je snizio u prvome redu zbog nagle eskalacije trgovinskih napetosti, uvođenja novih američkih carina i odgovora trgovinskih partnera, što je rezultiralo povećanjem globalne carinske stope i izuzetno visokom razinom neizvjesnosti u svjetskoj ekonomiji.
Prema najnovijem izdanju World Economic Outlooka, MMF sada očekuje da će američko gospodarstvo u 2025. godini porasti za 1,8 posto, što je znatno manje od prethodne prognoze iz siječnja, kada se očekivao rast od 2,7 posto. Istodobno je i kineska prognoza revidirana naniže: MMF sada predviđa rast BDP-a od četiri posto za 2025. i 2026. godinu, dok su još početkom godine očekivali rast od 4,6, odnosno 4,5 posto.
Glavni razlog takvih revizija su nove američke carine, koje su, prema MMF-u, dosegle najviše razine u posljednjih sto godina. Od veljače do travnja ove godine administracija predsjednika Trumpa najavila je širok paket carina prema gotovo svim trgovinskim partnerima, uključujući Kinu, Kanadu, Meksiko i ključne industrijske sektore. Te mjere izazvale su protuodgovore drugih zemalja, što je dodatno podiglo globalnu carinsku stopu i stvorilo neizvjesnost za investitore i poduzetnike diljem svijeta.
MMF procjenjuje da će svjetsko gospodarstvo u 2025. godini porasti za 2,8 posto, što je za pola postotnog boda manje od siječanjske procjene. Za 2026. godinu predviđa se blago ubrzanje na tri posto, ali i to je manje od prije očekivanih 3,3 posto.
Glavni ekonomist MMF-a Pierre-Olivier Gourinchas poručuje kako je “svjetski ekonomski sustav na prekretnici” te da ulazimo u novu eru, u kojoj trgovinske napetosti i fragmentacija postaju dominantne teme.
Posebno zabrinjava rast rizika od recesije u SAD-u. MMF je povećao procjenu vjerojatnosti recesije u SAD-u s 25 na 40 posto, ističući da bi daljnja eskalacija trgovinskih sukoba mogla dodatno usporiti rast i destabilizirati financijska tržišta. Uz to, očekuje se da će inflacija u SAD-u ove godine iznositi tri posto, što je za cijeli postotni bod više od prethodnih prognoza, ponajprije zbog rasta cijena uzrokovanog carinama i snažnim sektorom usluga.
MMF daje veće šanse za recesiju u SAD-u ove godine poglavito zbog nagle eskalacije trgovinskih napetosti i rekordno visokih carinskih stopa koje su uvele Sjedinjene Države. Te carine izazivaju šok na strani ponude, podižu cijene i opterećuju produktivnost američke ekonomije. Istodobno, trgovinski partneri SAD-a reagiraju uvođenjem protumjera, što dodatno smanjuje potražnju i utječe na proizvodnju i cijene globalno.
Pierre-Olivier Gourinchas opisao je trenutačnu situaciju kao “resetiranje” globalnog ekonomskog sustava koji je funkcionirao posljednjih 80 godina, naglašavajući da trgovinski ratovi i protekcionizam dovode do znatnog usporavanja rasta i povećanja rizika za najveće svjetsko gospodarstvo.
Jače od krize iz 2008.
Kinesko gospodarstvo također trpi posljedice trgovinskih napetosti, ali i slabije domaće potražnje. Iako Peking službeno cilja na rast “oko pet posto”, MMF smatra da su izgledi slabiji, osobito u kontekstu globalne nesigurnosti i usporavanja investicija. Sličan trend bilježe i druge velike ekonomije: prognoze za eurozonu i Japan također su snižene, dok se Indija ističe s očekivanim rastom iznad šest posto, ali i to je manje od očekivanja.
U MMF-u naglašavaju da bi nastavak trgovinskih sukoba mogao imati dugoročne posljedice, uključujući pad globalne trgovine, rast inflacije i smanjenje investicija. Prema analizi Svjetskog ekonomskog foruma, ekonomski troškovi globalne fragmentacije mogli bi nadmašiti krizu iz 2008. godine i smanjiti globalni BDP za čak 5,7 bilijuna dolara.
Najnovije prognoze MMF-a ozbiljno su upozorenje za kreatore politika i poslovnu zajednicu: trgovinski ratovi i protekcionizam ne samo da usporavaju vodeća svjetska gospodarstva, nego prijete i dugoročnom rastu, stabilnosti i prosperitetu na globalnoj razini, piše Poslovni.hr.