Zdrava ishrana za zdrav rast – Novi koraci ka zaštiti djece od nezdrave hrane

Zdravo jedi / Foto: Agencija
Podjeli

Izmjena regulatornog okvira kojim se regulira pravilna ishrana djece i kojim se stavlja pod kontrolu marketing za nezdravu hranu, u prvom redu marketing zamjenskog majčinog mlijeka, mnogo će doprinijeti unapređenju pravilne ishrane djece te osigurati optimalni rast i razvoj svakog dijeta.

Rečeno je to na predstavljanju sedme faze Programa “Zdravo jedi, zdravo rasti“, kojeg realizira Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine u suradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva, Federalnim ministarstvom obrazovanja i znanosti, UNICEF-om Bosne i Hercegovine te nizom vladinih i nevladinih partnera s lokalnog nivoa.

Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine Siniša Skočibušić kazao je da Program „Zdravo jedi, zdravo rasti“ na svojevrstan način ponovo vraća pozornost odgojnih ustanova, škola i roditelja na važnost prehrane u prevenciji kroničnih nezaraznih bolesti kod djece i odraslih.

Ukoliko na vrijeme započnemo s aktivnošću odgoja djeteta, onda ćemo i dugoročno imati pozitivne utjecaje na naše zdravlje – kazao je.

Skočibušić je zahvalio UNICEF-u kao glavnom donatoru i velikoj podršci u svim aktivnostima koje Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine radi i u suradnji sa Federalnim ministarstvom zdravstva i Ministarstvom obrazovanja i znanosti te da su uspjeli da aktiviraju 38 lokalnih zajednica u Federaciji Bosne i Hercegovine, odgojno obrazovne ustanove, vrtiće i osnovne škole, kako bi osoblje, djecu i roditelje naučili o pravilnoj prehrani.

Također je najavio Objavnu radionicu o implementaciji programa „Zdravo jedi, zdravo rasti“ sedma faza koja će, u organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine i uz potporu UNICEF-a BiH, biti održana u Neumu 12. i 13. lipnja 2025. godine.

Na radionici je najavljeno sudjelovanje oko 140 stručnjaka iz područja javnog zdravstva, ranog rasta i razvoja i obrazovanja, odgojno-obrazovnog osoblja, donosilaca odluka, predstavnika lokalnih zajednica i međunarodnih partnera.

Voditeljica programa i Odjela za higijenu i zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine Aida Filipović Hadžiomeragić kazala je da su u okviru sedme faze programa daleko stigli.

I u ovoj fazi ćemo obučiti dodatno stručno osoblje javno zdravstvenih zavoda na kantonalnom nivou i osoblje odgojno obrazovnih ustanova te ih ojačati u vidu facilitatora da provedemo proces akreditacije zajedno sa nominovanim vrtićima i njihovim osobljem, odnosno petočlanim radnim vrtićkim grupama, kako bi stekli naslov „Vrtići – prijatelji zdrave ishrane“ – kazala je.

Dodala je da će raditi i na stimuliranju donošenja legislative, jer su svjedoci da samo u dva od deset kantona u Federaciji postoji legislativa vezana za ishranu u obrazovnim ustanovama, a koje imaju i ograničenja ili se referiraju samo na škole ili na predškole ustanove.

To će im zakonski otvoriti mogućnost da te standarde zaista primijene u svakom vrtiću i trpezariji. U ovoj fazi posebno će se obratiti pažnja na unapređenje prehrambenog okruženja, jer naravno nisu samo edukacijske aktivnosti ono što pomaže u unapređenju ishrane djece, nego je to i stimulirajuće i ohrabrujuće okruženje koje mora biti oslobođeno od svih vrsta marketinga i komercijalnih pritisaka – kazala je.

Također je naglasila da su svi svjedoci veoma agresivnog marketinga zamjena za majčino mlijeko kroz zdravstveni sustav, čak na samim porodičnim punktovima te da je bitno donošenje legislative o ponašanju proizvođača, zdravstvenih ustanova i reklamiranja tih zamjena.

Predstavnica Odjela za zdravstvo, rad i rast i razvoj UNICEF-a Aldina Bukva Mahmutović kazala je da oni već decenijama podržavaju niz globalnih, regionalnih i lokalnih programa koji unapređuju ishranu djece u BiH u suradnji sa sektorima zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite u BiH.

Već desetljećima podržavamo niz vrlo važnih programa koji unapređuju ishranu djece, počevši od bolnica – prijatelja beba do unapređenja usluga dojenja na primarnom nivou zdravstvene zaštite do vrlo vrijednog programa Prijatelji zdrave hrane koji nas danas ovdje okuplja u sklopu programa Zdravo jedi, zdravo rasti – kazala je.

Istakla je da UNICEF podržava izmjenu i regulatornog okvira kojim se regulira pravilna ishrana djece, ali kojima se stavlja pod kontrolu marketing nezdrave hrane, u prvom redu marketing zamjenskog majčinog mlijeka.

Također je istakla da je UNICEF sudjelovao u izradi brojnih dokumenata, ali i brojnih istraživanja koji imaju za cilj informiranje građana i donosioca odluka o prehrani djeci Bosne i Hercegovine.

UNICEF također podržava i organizira brojne kampanje koje imaju za cilj da unaprijede ponašanje prvenstveno djece, adolescenata, ali i njihovih roditelja i staratelja i šire zajednice kada je riječ o pravilnoj ishrani, optimalnom rastu i razvoju svakog djeteta – pojasnila je.

Na kraju je zaključila da UNICEF u BiH zajedno sa partnerima, entitetskim i kantonalnim vladama, ministarstvima, zavodima i ustanovama predano radi na unapređenju pravilne ishrane, osiguranju optimalnog rasta i razvoja za svako dijete.

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

OTVOREN JE NATJEČAJ, DONOSIMO DETALJE: Prijave za smještaj u Studentski centar Mostar za studente starijih godina – akademska 2025./2026. godina

Studentski centar Sveučilišta u Mostaru počeo je sa pripremama za iduću akademsku godinu. Od 16. lipnja otvoren je Natječaj za prijem studenata starijih...

Donacije iz Njemačke na prodaji u BiH: Svoje donirane tenisice kupio za 20 KM u BiH, sve snimio i objavio

Njemački influencer izazvao je brojne reakcije na društvenim mrežama nakon što je objavio video koji prikazuje kako odjeća donirana u Njemačkoj završava na...

Likvidacija u okolici Mostara: Bošnjački vojnik ubio bivše hrvatske suborce i osuđen na deset godina zatvora

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine pravomoćno je za ratni zločin osudio bivšeg pripadnika bošnjačke Armije Bosne i Hercegovine na deset godina zatvora...

Cijene na moru divljaju, a u BiH savjetuju kako na Jadranu ručati za manje od 5 eura

Cijene na Jadranu iz godine u godinu sve su više pa turisti koji ljeta provode na Jadranu često posežu za onim klasičnim ručkom...

U prometnoj nesreći poginuo nekadašnji nogometni bh. sudac Adis Mulahasanović

Adis Mulahasanović, nekadašnji sudac nogometne Premijer lige Bosne i Hercegovine i predsjednik Udruženja fudbalskih sudaca i instruktora Županije Sarajevo, je smrtno stradao u...

Slični članci

Pića u staklenim bocama sadrže više mikroplastike nego ona u plastičnima

Tim istraživača francuske državne agencije za hranu otkrio je da neke staklene...

Nastavak javnozdravstvene akcije Fakulteta zdravstvenih studija: Novi termini za besplatno mjerenje mišićne snage i ravnoteže

Zbog velikog interesa građana za besplatno mjerenje mišićne snage i ravnoteže, Studij...

Povijesni zahvat u Mostaru: Prva laparoskopska operacija ehinokokne ciste na jetri kod djeteta u BiH

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar 13. lipnja 2025. godine po prvi put...

Preporuke EU stručnjaka: Hrvatski model kao putokaz za razvoj transplantacijske medicine u Bosni i Hercegovini

Bosna i Hercegovina u ovom trenutku nema potpuno razvijen ni održiv sustav...