U svijetu došlo do pada cijena hrane, trgovcima u BiH izgleda to nitko nije javio

Trgovina / Foto: Fena
Trgovina / Foto: Fena
Podjeli

Cijene hrane spustile su se u svibnju s najviše razine u dvije godine budući da je pojeftinjenje kukuruza i palminog ulja prevagnulo nad znatno višim cijenama maslaca i mesa, pokazalo je u petak izvješće agencije UN-a za hranu i poljoprivredu FAO.

FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u svibnju 127,7 bodova i bio je za 0,8 posto niži nego u travnju kada je bio dosegnuo najvišu vrijednost u točno dvije godine.

U odnosu na prošlogodišnji svibanj cijene su bile više za šest posto.

Biljna ulja pojeftinila su u svibnju za 3,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, odražavajući pojačanu proizvodnju u zemljama jugoistočne Azije i slabiju potražnju u sektoru biogoriva.

U odnosu na prošlogodišnji svibanj ulje je još uvijek osjetno skuplje, za čak 19,1 posto.

Osjetno je u svibnju pojeftinio i šećer, za 2,6 posto u odnosu na travanj, zbog neizvjesnih izgleda za svjetsko gospodarstva i zabrinutosti za potražnju u prehrambenoj industriji.

Oštro su pale i cijene žitarica, za 1,8 posto u travanj, odražavajući znatno niže cijene kukuruza zbog dobrog uroda i visokih zaliha u Argentini i Brazilu i očekivanog rekordnog uroda u SAD‑u.

Umjereno je pojeftinila i pšenica zbog prigušene svjetske potražnje i poboljšanih uvjeta za uzgoj na sjevernoj hemisferi. Kišne padaline prema kraju svibnja ublažile su rizik suše u pojedinim dijelovima Europe, te u crnomorskoj regiji i u SAD-u.

Najoštrije je pak u svibnju poskupjelo meso, prema padu indeksa za 1,3 posto u odnosu na revidiranu vrijednost u travnju. Snažno poskupljenje govedine, ovčetine i svinjetine prevagnulo je nad nižim cijenama peradi zbog viškova u Brazilu nakon što su zemlje širom svijeta zabranile uvoz nakon pojave ptičje gripe.

Mliječni proizvodi poskupjeli su pak u svibnju za 0,8 posto, zahvaljujući snažnoj potražnji u Aziji koja je podigla cijene maslaca na najvišu razinu otkada FAO objavljuje podatke.

U odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištu žitarica FAO je procijenio da globalna proizvodnja žitarica u 2024. iznosila 2,853 milijardi tona, što bi značilo da se više-manje zadržala na razini iz 2023. godine.

U 2025. trebala bi dosegnuti 2,911 milijardi tona, najvišu razinu otkada FAO objavljuje podatke. Najviše bi trebala porasti proizvodnja kukuruza, a najblaže proizvodnja pšenice, procjenjuju u agenciji.

Svjetska potrošnja žitarica trebala bi u sezoni 2025/2026. po njihovim procjenama porasti za 0,8 posto, na 2,898 milijardi tona, uz snažniji rast u prehrambenoj industriji, za 0,9 posto. U sektoru stočne hrane trebala bi porasti za 0,5 posto.

Zalihe žitarica trebale bi na kraju aktualne sezone u srpnju biti niže za dva posto nego na njezinom početku i kliznuti na 865 milijuna tona. Do kraja nove sezone 2025/2026. trebale bi se blago oporaviti i dosegnuti 873,6 milijuna tona.

Trenutne prognoze signaliziraju stabilnu opskrbu i u predstojećoj sezoni, naglašavaju u FAO-u.

I svjetska trgovina žitaricama trebala bi se oporaviti u novoj sezoni, predviđaju, i porasti za 1,9 posto, na 487,1 milijun tona. Podaci za 2024/2025. pokazuju njezin pad za gotovo sedam posto, na 478,6 milijuna tona, zbog slabije potražnje u Kini.

I dok svjetski mediji pišu u padu cijena hrane, Bosna i Hercegovina to nije doživjela. U nas se nastavlja tihi rast cijena koji traje već godinama. Ne bi loše bilo da netko i trgovcima javi da su cijene u svijetu počele padati. Ili da vlasti konačno uvedu kontrolu na marže u cijelosti.

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

OTVOREN JE NATJEČAJ, DONOSIMO DETALJE: Prijave za smještaj u Studentski centar Mostar za studente starijih godina – akademska 2025./2026. godina

Studentski centar Sveučilišta u Mostaru počeo je sa pripremama za iduću akademsku godinu. Od 16. lipnja otvoren je Natječaj za prijem studenata starijih...

NOVI HOROR U HERCEGOVINI: Tri osobe poginule u prometnoj nesreći

U sudaru automobila i motocikla u naselju Volujac u Trebinju smrtno su stradala tri osobe “Dogodila se teška prometna nesreća. Tri osobe sa...

Propala tvrtka koja se bavila kupovinom dugovanja u BiH

U posljednjih desetak godina na prijedlog tvrtke “Bora” iz Banja Luke koja se bavila trgovinom dugova sudovi su prodali milijunsko vrijednu imovinu njenih...

Liječnici ne podržavaju štrajk i najavljuju puno pružanje zdravstvenih usluga

Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Hercegovačko-neretvanske županije Milenko Bevanda primio je danas predsjednika i potpredsjednika Liječničke komore HNŽ-a Darka Kneževića i Mehmeda...

PROMETNA NESREĆA U HERCEGOVINI: Tijela izgorjela do neprepoznatljivosti, zatražena pomoć Hrvatske

Dvije osobe stradale u automobilu koji se kod Trebinja sudario sa motociklom izgorjela su do neprepoznatljivosti, pa je za identifikaciju zatražena pomoć MUP-a...

Slični članci

Zračna luka Mostar u 2026. godini planira primiti više od 100.000 posjetitelja

Direktor zračne luke Mostar Marko Đuzel u razgovoru sa Željkom Matićem za...

Pogledajte kolika je razlika u visini prosječne plaće po županijama u FBiH

Minimalna plaća je u Federaciji BiH od početka ove godine povećana sa...

VLADA FBiH: Više od 8,4 milijuna KM pomoći privatnim poslodavcima

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je na telefonskoj sjednici, na prijedlog...

BHANSA bilježi izvrsne rezultate satelitske navigacije u Zračnoj luci Mostar

Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) uspješno...