Federalni ministar pravde Vedran Škobić izjavio je, nakon što je danas Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama u FBiH, da je riječ o zakonu koji daje naglasak na zaštiti žena te da se radi o implementaciji Istanbulske konvencije i određenih preporuka iz EU, odnosno direktiva koje su u osnovi obaveza u procesu pristupanja Europskoj uniji.
Istakao je da je to jedan širok i sveobuhvatan mehanizam zaštite i borbe protiv nasilja i prevencije koji podrazumijeva jasne i efikasne mehanizme, od elektronskog praćenja nasilnika, zatim psiho-socijalnog liječenja nasilnika, analize i procjene svakog stanja nasilja u obitelji koji podrazumijeva o kakvom profilu nasilnika se radi.
– Da li je ranije počinio takva djela, da li posjeduje oružje, da li koristi psiho-aktivne supstance, alkohol, što uveliko doprinosi samoj procjeni i donošenju odluke – rekao je Škobić.
Naglasio je da su tu i hitne zaštitne mjere koje podrazumijevaju udaljenje osobe iz stana, zabrana uhođenja, kao i zabrana prilaska, no razlika je u tome što te odluke izriče policija i traju 48 sati.
– Pozitivno je ono što nakon tih mjera, nasilnik može biti i lišen slobode. Također, elektronsko praćenje u svakom momentu pokazuje gdje je nasilnik i gdje se nalazi žrtva nasilja. Ovim zakonom smo propisali određene standarde kada su u pitanju sigurne kuće, standarde koje propisuje Ministarstvo rada i socijalne politike i koji će vrijediti za sve – naveo je ministar Škobić.
Pojasnio je da se sigurne kuće mogu osnovati i kao ustanove, što znači da ih mogu osnovati svi nivoi vlasti.
– Federacija BiH je preuzela obavezu financiranja sigurnih kuća kada su u pitanju plaće, grijanje itd, sve ostalo je na županije– dodao je.
Ocijenio je da je danas usvojeni zakon jedan od strožih u regiji.
– Kada je u pitanju ta strogoća, ono što je bitno naglasiti je da smo uveli jedno novo kazneno djelo koje predviđa izricanje kazne zatvora za prekršitelje mjera. Ranije smo imali izricanje novčane kazne od 500 do 1500 KM što nije pokazalo određene rezultate i česti su ponavljači bili upravo izvršitelji tih mjera. Počiniteljima ovih djela sada prijeti kazna zatvora do tri godine – istakao je.
Kada je riječ o pitanju femicida i ovog zakona, on je naveo da je femicid kao pojam predviđen za Kazneni zakon Federacije i uvršten je u izmjene koje su pripremljene, te se nada će one u narednih mjesec-dva biti u parlamentarnoj proceduri zajedno sa svim drugim izmjenama koje se tiču zaštite nasilja u obitelji i prevencije nasilja u obitelji.