Republika Srpska se zadužuje po dvostruko većim kamatama nego Federacija

Rdovan Višković / Foto: Fena
Radovan Višković / Foto: Fena
Podjeli

I ne samo da se Vlada RS-a sve češće zadužuje, već to čini pod uvjetima koji su znatno lošiji u usporedbi s Federacijom BiH i drugim zemljama u regiji.

Početak svibnja obilježila su nova zaduženja kroz dvije emisije obveznica, pri čemu su kamatne stope dosegle zabrinjavajuću razinu – 5,5 i 5,95 posto.

Za usporedbu, Federacija je u ožujku zadužila gotovo 50 milijuna KM po znatno povoljnijoj kamatnoj stopi od oko 3,25 posto. Hrvatska je izdala dvije milijarde eura obveznica s istom kamatnom stopom, dok se Crna Gora zadužila po stopi od 4,87 posto.

Ekonomisti upozoravaju da je kombinacija političke nestabilnosti i rastuće potrebe za svježim novcem dovela RS u poziciju u kojoj više ne može ni pokušati smanjiti kamatne stope.

-Zaduživanje uz pet posto kamate počelo je kad su otišli u Beč. Danas je to već prepoznati obrazac na tržištu i teško ga je promijeniti – rekao je ekonomski analitičar Zoran Pavlović, javlja BN TV.

Zbog neizvjesnosti na tržištu, vlasti RS-a često nude više kako bi bile sigurne da će se obveznice prodati, jer neuspješna emisija ostavlja ozbiljne posljedice za emitenta.

-Ako pokušate plasirati obveznice, a tržište ne reagira – to je potpuni neuspjeh. Zato se koriste više kamatne stope kako bi se potaknuli investitore na kupnju – objašnjava Pavlović.

Međutim, osim visokih kamatnih stopa, postavlja se i pitanje kako se troši posuđeni novac. Mnogi sumnjaju da sredstva uglavnom idu na proračunsku potrošnju, a ne na razvojne projekte.

-Sve što Vlada RS-a radi u sferi ekonomske politike i političke stabilnosti primjer je kako se ne bi smjelo upravljati javnim financijama. Ovakvo zaduživanje možda jest ustaljena praksa, ali je svakako loše za građane – smatra Bojan Kresojević, zastupnik PDP-a u NSRS-u.

Bez ozbiljnijih ulaganja u gospodarstvo koja bi generirala prihode, analitičari ne vide način da RS izađe iz začaranog kruga skupih kredita i sve dubljeg zaduženja.

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

OTVOREN JE NATJEČAJ, DONOSIMO DETALJE: Prijave za smještaj u Studentski centar Mostar za studente starijih godina – akademska 2025./2026. godina

Studentski centar Sveučilišta u Mostaru počeo je sa pripremama za iduću akademsku godinu. Od 16. lipnja otvoren je Natječaj za prijem studenata starijih...

NOVI HOROR U HERCEGOVINI: Tri osobe poginule u prometnoj nesreći

U sudaru automobila i motocikla u naselju Volujac u Trebinju smrtno su stradala tri osobe “Dogodila se teška prometna nesreća. Tri osobe sa...

Propala tvrtka koja se bavila kupovinom dugovanja u BiH

U posljednjih desetak godina na prijedlog tvrtke “Bora” iz Banja Luke koja se bavila trgovinom dugova sudovi su prodali milijunsko vrijednu imovinu njenih...

Liječnici ne podržavaju štrajk i najavljuju puno pružanje zdravstvenih usluga

Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Hercegovačko-neretvanske županije Milenko Bevanda primio je danas predsjednika i potpredsjednika Liječničke komore HNŽ-a Darka Kneževića i Mehmeda...

Povijesni zahvat u Mostaru: Prva laparoskopska operacija ehinokokne ciste na jetri kod djeteta u BiH

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar 13. lipnja 2025. godine po prvi put u Bosni i Hercegovini uspješno je izvedena laparoskopska operacija pericistektomije ehinokokne...

Slični članci

NLB Banka, Mastercard i JKP OSG nagrađuju korisnike parkinga u Sarajevu

NLB Banka Sarajevo, u suradnji sa kompanijom Mastercard i JKP Općine Stari...

Zračna luka Mostar u 2026. godini planira primiti više od 100.000 posjetitelja

Direktor zračne luke Mostar Marko Đuzel u razgovoru sa Željkom Matićem za...

Pogledajte kolika je razlika u visini prosječne plaće po županijama u FBiH

Minimalna plaća je u Federaciji BiH od početka ove godine povećana sa...

VLADA FBiH: Više od 8,4 milijuna KM pomoći privatnim poslodavcima

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je na telefonskoj sjednici, na prijedlog...