Proteklih dana zabilježen je još jedan slučaj prijetnje u školama u Bosni i Hercegovini. Policijski službenici Federalne uprave policije u suradnji sa Ministarstvomunutarnjih poslova Srednjobosanske županije, identificirali su dvije maloljetne osobe iz Donjeg Vakufa, koje su prijetile nasiljem u Mješovitoj srednjoj školi u tom gradu. S obzirom na to, da je riječ o maloljetnim osobama, više detalja istražni organi za sada nisu priopćili, piše BHRT.
Na službeni mail Mješovite srednje škole Donji Vakuf početkom tjedna upućen je prijeteći mail u kojem je navedeno da će doći do nasilja u toj školi. Brzom i koordiniranom akcijom nekoliko policijskih agencija otkriveni su pošiljatelji prijetećeg maila.
Prijetnja krvoprolićem
– Koordiniranim aktivnostima policijski službenika Uprave MUP-a Srednjobosanske županije i federalne Uprave policije, a pod nadzorom nadležnog Županijskog tužiteljstva, locirana su i identificirana dva maloljetnika, koja su putem e-mail-a prijetili da će izvršiti krvoproliće u Mješovitoj srednjoj školi Donji Vakuf. Protiv navedenih maloljetnika slijedi poduzimanje zakonom propisane mjera i radnje – kazao je glasnogovornik MUP-a SBŽ Hasan Hodžić.
Iz Uprave Mješovite srednje škole Donji Vakuf o incidentu i uhićenju maloljetnika zbog prijetnji koji se dogodio početkom ovog tjedna, ne žele javno govoriti.
Međutim, građani Donjeg Vakufa iznenađeni su i uplašeni.
Slučaj iz Donjeg Vakufa, nažalost, nije prvi u ovoj godini u kojem je došlo do potencijalnog narušavanja sigurnosti u školama u BiH. Posljednji primjer unošenja naoružanja u školu dogodio se prije nešto više od mjesec dana. U Ministarstvu obrazovanja SBŽ naglašavaju da je škola samo jedna od potencijalnih lokacija gdje se može dogoditi nasilje i narušavanje sigurnosti, te je zbog toga potreban hitan multisektorski pristup s ciljem prevencije.
– To je jedan problem koji je i društveni problem Mora se tu malo i multisektorski pristupiti. To nije samo stvar obrazovanja, to je samo mjesto, znači škola je tu samo mjesto gdje se dogodio neki incident. To mjesto je moglo biti unutar obitelji, moglo je biti u bilo kojoj instituciji – rekao je ministar obrazovanja SBŽ Bojan Domić.
Zaposliti stručnjake
– Zaposliti stručnjake na njihovo mjesto, jer mi ne možemo funkcionirati po standardima i nekakvim normativima koje datiraju 30-35 godina, jer mi živimo danas u drugačijim okolnostima, imamo drugačije mlade, drugačije su potrebe i mladih i starih ljudi. Jednostavno moramo svoje zakonske i podzakonske akte prilagoditi vremenu u kojem živimo – ističe Anela Hasanagić, profesorica na psihološkoj grupi predmeta Univerziteta u Zenici.
Iz Županijskog tužiteljstva SBŽ nisu se oglašavali o slučaju prijetećih poruka maloljetnika u Donjem Vakufu. No, uzimajući u obzir brojne slične slučajeve u našoj zemlji i regiji, krajnje je vrijeme da cjelokupno društvo postane preventivni mehanizam suzbijanja vršnjačkog nasilja i cyber kriminala koji sve češće postaje prijetnja sigurnosti učenika u školama u BiH.