Čelnik Hamasa izjavio je Reutersu u utorak da je ta palestinska grupa blizu sporazuma o primirju s Izraelom, čak i dok se smrtonosni napad na Gazu nastavlja i rakete ispaljuju na Izrael.
Službenici Hamasa “blizu su postizanja sporazuma o primirju” s Izraelom i grupa je dostavila svoj odgovor katarskim posrednicima, navodi Ismail Haniyeh u izjavi koju je Reutersu poslao njegov pomoćnik.
U priopćenju nije bilo više detalja, ali je službenik Hamasa rekao za TV mrežu Al Jazeera da su pregovori bili usredotočeni na to koliko će primirje trajati, aranžmane za isporuku pomoći u Gazu i razmjenu izraelskih taoca koje Hamas drži za palestinske zatvorenike u Izraelu.
Obje strane bi oslobodile žene i djecu, a detalje će objaviti Katar, koji posreduje u pregovorima, priopćio je službenik Issat el Reshiq.
Hamas je uzeo oko 240 taoca tijekom svog upada u Izrael 7. listopada u kome je ubijeno 1.200 osoba.
Mirjana Špoljarić, predsjednica Međunarodnog komiteta Crvenog križa (MKCK), sastala se u ponedjeljak u Kataru s Hanijehom kako bi “unaprijedili humanitarna pitanja” u vezi sa sukobom, navodi se u priopćenju MKCK sa sjedištem u Ženevi. Također se odvojeno sastala s predstavnicima vlasti Katara.
MKCK je priopćio da nije dio pregovora usmjerenih na oslobađanje taoca, ali je kao neutralni posrednik spreman “omogućiti svako buduće oslobađanje o kome se strane usuglase”.
Priče o skorom dogovoru o razmjeni taoca traju danima. Reuters je prošlog tjedna javio da katarski posrednici traže dogovor da Hamas i Izrael razmijene 50 taoca u zamjenu za trodnevni prekid vatre koji bi povećao isporuku hitne pomoći civilima u Gazi, pozivajući se na službenika informiranog o razgovorima.
Izraelski veleposlanik u Sjedinjenim Državama Michael Herzog kazao je u nedjelju u emisiji TV mreže ABC “Ovog tjedna” kako se nada dogovoru “u narednim danima”, dok je katarski premijer Sheikh Mohammed Bin Abdulrahman al-Thani izjavio da su preostale nedoumice “veoma male”.
Predsjednik Joe Biden i drugi američki službenici priopćili su u ponedjeljak da je dogovor blizu, iako se i ranije činilo da su strane nadomak sporazuma.
– Osjetljivi pregovori poput ovog mogu se raspasti u posljednjem trenutku – izjavio je zamjenik savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jon Finer za program TV mreže NBC “Meet the Press” u nedjelju.
– Ništa nije dogovoreno dok se sve ne dogovori – kazao je.
Hamasov napad 7. listopada, najteži u 75-godišnjoj povijesti Izraela, potaknuo je Izrael da izvrši invaziju na palestinsku teritoriju kako bi iskorijenio Hamas.
Od tada je vlada u Gazi pod vodstvom Hamasa priopćila da je najmanje 13.300 Palestinaca ubijeno, među kojima najmanje 5.600 djece i 3.550 žena, u nemilosrdnom izraelskom bombardiranju.