Skupina srbijanskih državljana se jučer pojavila na Okružnom sudu u Beču, gdje im se sudilo zbog brutalnih provala u austrijske domove, lažno se predstavljajući kao vodoinstalateri.
Navodno je “mozak” ovog plana uhićen po europskoj tjeralici i već se nalazi u zatvoru u Bosni i Hercegovini.
Od svih žrtava, 88-godišnji umirovljenik je najteže prošao. Zvonili su na vrata i pretvarali se da su vodoinstalateri. Ono što se sljedeće dogodilo žena iz Donje Austrije vjerojatno nikada neće zaboraviti: Lažni majstori su je svladali, pretukli – i na kraju je svezali i začepili joj usta u spavaćoj sobi.
Beznačajan plijen
I, kako se danas moglo čuti na sudu, sve to zbog beznačajnog plijena od 120 eura i mobitela. Jedan od dvojice počinitelja sada je na optuženičkoj klupi Okružnog suda u Beču: Srbin, star samo 19 godina. Ali nije sam. Zajedno s još četvoricom muškaraca, planirao je 8. travnja izvršiti još jednu provalu u kuću.
“Nisam dugo vidio tako nespretnu pljačku”, sažeo je jedan od odvjetnika obrane, Elmar Kresbach. Navodno je cijeli plan osmislio počinitelj koji je u zatvoru u Bosni i Hercegovini:
“Rekao je da zna gdje je novac. Njegov plan je bio: Taj čovjek ima novac. Trebali bismo ući i uzeti ga.”
“Ali to je bio glup plan”, priznaje 32-godišnji Srbin, također jedan od optuženih.
Kao i kod 88-godišnje žene, počinitelji se predstavljaju kao vodoinstalateri i nude jeftino održavanje bojlera. Jedan bi ušao u stan i ostavio vrata odškrinuta. Ostali bi ušli, zastrašili žrtvu i pokupili dragocjenosti. U ovom posljednjem slučaju naišli su na bečkog umirovljenika koji je uporno zatvarao vrata i ostali su praznih ruku, prenose Nezavisne.
Presude
Okrivljenici su osuđeni na zatvorske kazne od dvije i pol do sedam godina. Najstroža kazna izrečena je 19-godišnjaku koji je napao staricu iz Donje Austrije. Presude još nisu pravomoćne.