Iako se ovih dana u medijima mnogo nagađa o tome tko su kandidati za novog visokog predstavnika, čini se da nitko još nema jasnu sliku o tome tko bi mogao biti nominiran.
Navodno se sljedeći tjedan očekuje sastanak Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira, kako bi se vidjelo kakvo je raspoloženje među zemljama članicama u vezi s potencijalnim kandidatima, ali nije sigurno hoće li biti dovoljno vremena za donošenje odluke.
Kako doznaju Nezavisne, SAD i dalje smatra da bi najbolji kandidat bio Talijan Antonio Zanardi Landi, međutim čini se da su Europljani skeptični posebno zato što vjeruju da je sklopio poslovne aranžmane u Americi.
Britanci, čini se, nemaju preferencija, osim što kandidat mora biti zajednički dogovor s obje strane Atlantika.
Kako doznaju Nezavisne, neće predložiti kandidata, ali su spremni ponuditi ga ako ne bude dogovora, kako bi riješili svaki zastoj koji bi mogao nastati.
Neke europske zemlje smatraju da ne treba žuriti s imenovanjem novog visokog predstavnika bez dobre analize, rasprava unutar EU i s drugim saveznicima kako bi sljedeći visoki predstavnik izbjegao probleme koji su se pojavili pred Christianom Schmidtom.
Amerikanci žure završiti posao do kraja lipnja jer ne žele doći u situaciju da se o novom visokom predstavniku odlučuje u istom trenutku kada se produžava mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini.
Ono oko čega se svi slažu jest da izbor neće ići na potvrdu u Vijeće sigurnosti UN-a, što Rusija i čelnici Republike Srpske traže.
Tu bi se mogao pojaviti poseban problem, jer Amerikanci inzistiraju da sljedeći visoki predstavnik mora imati manevarski prostor, a da bi to mogao učiniti, mora imati komunikaciju sa svim strankama u Bosni i Hercegovini. Ako bi RS provodila svoju politiku neprihvaćanja visokog predstavnika bez odobrenja UN-a, ta bi se osoba mogla suočiti sa sličnim problemima koje je imao Schmidt.
Čak se spominje i mogućnost da bi Amerikanci mogli predložiti “superteškaša”, poznatog američkog diplomata, ne zato što bi se željeli nametnuti Europljanima, već kako bi izbjegli iskazivanje nepoštovanja ili ponižavanje institucije OHR-a. Sarajevski portal Politicki.ba tvrdi da se Amerikanci spremaju ponuditi ovu poziciju američkom diplomatu Williamu Rugeru, ali službene potvrde toga nema.
Međutim, postoji ljutnja s europske strane jer se smatra da Amerika želi poniziti Europu tako što će prvo propisati da sadašnji visoki predstavnik mora napustiti dužnost, a zatim nametnuti vlastitog kandidata.
Vjeruju da je Tammy Bruce, zamjenica šefa Misije SAD-a pri UN-u, ponizila Europu na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a kada je rekla da će Amerika imati kandidata ako ne bude moguće postići dogovor. To je shvaćeno kao poruka da Europljani mogu pričati koliko god žele, ali da se zna tko će na kraju odustati.
Problem za Europu je što nema jedinstven pristup vanjskoj politici, pa se američka brza i odlučna akcija često shvaća kao američko nametanje, a ne europsko oklijevanje i neodlučnost, bez obzira na to je li to stvarna namjera.
Sve u svemu, za Bosnu i Hercegovinu počinje se ostvarivati vrlo nepovoljan i opasan scenarij u kojem saveznici koji su zajedno sklopili Dayton pokazuju sve veće strateške razlike o tome kako vide politiku prema ovoj zemlji. S obzirom na to da je BiH povijesno gledano zemlja koja je uvelike ovisna o odnosu regionalnih, europskih i globalnih aktera, svako ozbiljno neslaganje moglo bi baciti Bosnu i Hercegovinu u još dublju i težu krizu, s posljedicama koje je teško predvidjeti.
Čini se da je jedino dugoročno stabilno rješenje za Bosnu i Hercegovinu nastavak europskog puta uz ubrzanu provedbu reformi, ali motivacija domaćih političara da na tome rade je na izmaku.