Prema Globalnom indeksu organiziranog kriminala za 2023. godinu, BiH je zauzela osmo mjesto u Europi, a u pojašnjenju se navode brojni problemi s kojim bi institucije trebalo da se izbore, pa su tako, između ostalog, Banja Luka i Sarajevo targetirani kao gradovi u kojim su česti slučajevi reketiranja.
Pritom je istaknuto da je broj organiziranih kriminalnih grupa koje djeluju na poljima trgovine drogom, krijumčarenja ljudi, gospodarskog kriminala, korupcije, trgovine oružjem, kompjuterskog kriminala, trgovine ljudima i imovinskog kriminala u BiH posljednjih godina raste, pišu Nezavisne novine.
U zemlji, dodaje se, postoji značajan broj kriminalnih mreža koje su veoma dobro umrežene i čija je suradnja uglavnom fluidna.
“Poznato je i da ove mreže surađuju sa organiziranim kriminalnim grupama iz drugih zemalja u regiji, posebno iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske”, ističe se u pojašnjenju.
Grupe organiziranog kriminala sa Balkana, istaknuto je, igraju istaknutu ulogu na raznim kriminalnim tržištima u BiH. Korupcija je, upozoreno je, i dalje rasprostranjena u BiH, uz bliske veze između vlasti i kriminalnih grupa.
“Političke grupe i kriminalne mreže često imaju preklapanje interesa”, istaknuto je u obrazloženju.
Dodaje se i da iznuda i reketiranje nisu neuobičajeni u BiH, a obično ih provode kriminalne grupe povezane sa visokim političarima.
“Reketiranje se uglavnom nameće restoranima i barovima na svim značajnijim lokacijama u Sarajevu i Banja Luci, a iznuda je prisutna u građevinarstvu”, navodi se u objašnjenju.
Istaknuto je i da nedavne zapljene pokazuju da je trgovina oružjem u BiH aktivna te dobro organizirana.
“Mnogo oružja iz devedesetih godina prošlog stoljeća je ostalo u opticaju i BiH je među vodećim državama u svijetu po broju legalnog i ilegalnog vatrenog oružja u posjedu civila. Pored toga, BiH se nalazi duž jedne od ruta trgovine između velikih zemalja opskrbljivača oružjem, kao što su Srbija i Crna Gora, i zemalja odredišta za ilegalno vatreno oružje u Europi. Trgovina oružjem u BiH nije učinkovito riješena zbog korupcije, nedostatka političke volje i očitih veza između političara i kriminalnih grupa”, navodi se u objašnjenju.
Tko zna koji put, dakle, istraživanja pokazuju da BiH zauzima sami vrh liste po organiziranom kriminalu i godinama se ništa ne mijenja.
Damjan Ožegović, viši istraživač i suradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, kaže da, i prema globalnom indeksu percepcije korupcije, koji je jedini relevantan pokazatelj stanja korupcije u svijetu, BiH jedina u regiji bilježi konstantan pad već 10 godina, odnosno, najlošije je rangirana u Europi ako izuzmemo dvije države koje su trenutno zahvaćene ratnim okolnostima.
“Pravosuđe je glavni krivac. Pravosuđe bi trebalo da bude stub borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, a postalo je sam izvor problema”, rekao je Ožegović za “Nezavisne novine”.
Inače, da nevolja bude veća, BiH je gore pozicionirana u odnosu na većinu zemalja regije, na rang-listi koja je obuhvatila ukupno 44 europske države.
Naime, prema globalnom indeksu organiziranog kriminala u 2023, lošije od nas su Srbija (treće mjesto) i Crna Gora, koja se nalazi na petoj poziciji, dok je Albanija na 15, Hrvatska na 16. i Sjeverna Makedonija na 18. mjestu, a Slovenija je na 31.
Podsjetimo, u Strategiji za borbu protiv organiziranog kriminala u BiH 2023-2026. godine, o kojoj su “Nezavisne novine” ranije pisale, između ostalog, također je upozoreno na organizirane kriminalne grupe koje djeluju u BiH.
“U najvećem broju slučajeva domaći državljani javljaju se kao izvršitelji, ali u posljednje vrijeme prisutan je trend da se državljani BiH pojavljuju i kao organizatori pojedinih faza realizacije aktivnosti nekog većeg kriminalnog lanca koji počinje i završava se van prostora BiH”, naglašeno je u ovom dokumentu.