U Republici Srpskoj zabilježeno je povećanje broja oboljelih od upale pluća, a posebno zabrinjava činjenica da se u pojedinim gradovima veliki broj djece javlja u zdravstvene ustanove, upozoravaju liječnici. Među oboljelima su čak i dojenčad.
Gordana Savin, pomoćnica ravnatelja za medicinska pitanja u Domu zdravlja u Bijeljini, izjavila je za Nezavisne novine da je primjetan porast broja pacijenata s raznim respiratornim infekcijama. Istaknula je i da ni zdravstveni djelatnici nisu imuni na različite viruse.
“Nakon siječanjskih blagdana broj pacijenata neprestano raste. Pedijatrija nam je stalno puna, ali i ostali odjeli. Imamo mnogo pacijenata s upalom pluća, kao i onih s virusom gripe i koronavirusom”, kazala je Savin.
Dodala je da ne postoji pravilo koja dobna skupina najviše obolijeva, ali da su djeca ta koja najčešće dolaze na preglede.
“Imamo slučajeve vrlo male djece s upalom pluća, ali obolijevaju i djeca školske dobi te mališani do šest godina”, rekla je Savin, naglasivši da se upala pluća bilježi i u ostalim dobnim skupinama.
Prema njezinim riječima, visoka koncentracija virusa, uključujući gripu i koronavirus, doprinosi širenju bolesti, a nemoguće je izbjeći virusne infekcije.
“Ljudi bi trebali nositi zaštitne maske kada primijete simptome poput kašlja kako bi spriječili širenje virusa”, upozorila je Savin.
Istaknula je i da su učestali slučajevi kada se zarazi jedan član obitelji, a unutar tjedan dana obole i ostali.
“Svi pacijenti imaju gotovo iste simptome – kašalj s ili bez temperature, grlobolju i začepljen nos”, dodala je Savin.
Slična situacija i u Banjoj Luci
Slična epidemiološka situacija bilježi se i u Banjoj Luci, potvrdila je Anastasija Stokanović, specijalistica obiteljske medicine u Domu zdravlja Banja Luka. Navela je da je tijekom siječnja i veljače povećan broj građana s respiratornim infekcijama.
“Najčešće su to infekcije gornjih dišnih putova, ali bilježimo i sporadične slučajeve upale pluća”, rekla je Stokanović i dodala da su uzročnici većinom virusi koji izazivaju prehladu ili gripu.
Kako je pojasnila, pacijenti su najčešće osobe srednje životne dobi, zatim djeca školskog uzrasta, srednjoškolci i starije osobe s komorbiditetima.
“Broj djece s respiratornim infekcijama povećan je, što je uobičajeno za ovo doba godine”, dodala je.
Među najčešćim simptomima navela je temperaturu i kašalj, koji isprva može biti suh, a kasnije postaje produktivan. Ostali simptomi uključuju grlobolju, začepljen nos, malaksalost, glavobolju te bolove u mišićima i zglobovima.
Istaknula je da širenju infekcija najviše doprinose boravak u zatvorenim prostorima, kolektivima, loša ventilacija, kao i neadekvatna higijena ruku i radnih površina.
Povećan broj pacijenata s gripom i prehladom
Maja Latinčić, pulmologinja u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, istaknula je da je trenutačna epidemiološka situacija obilježena povećanim brojem pacijenata sa simptomima gripe i prehlade.
“Paralelno s tim raste i broj pacijenata s jednostranom i obostranom upalom pluća. Teže kliničke slike uglavnom imaju starije osobe, imunokompromitirani pacijenti te oni s kroničnim bolestima”, rekla je Latinčić.
Dodala je da su zdravstvene ustanove na svim razinama – primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj – pod velikim opterećenjem.
“Ovakva epidemiološka situacija uobičajena je za ovo doba godine i pokazatelj je da se nalazimo u razdoblju najveće aktivnosti virusa gripe, koronavirusa i drugih respiratornih virusa”, zaključila je Latinčić.