Potencijalni mirovni pregovori: Kremlj se fokusira na nacrt sporazuma iz 2022.

Vladimir Putin/Foto Fena
Vladimir Putin/Foto Fena
Podjeli

Mirovni pregovori s Ukrajinom koje je predložio ruski predsjednik Vladimir Putin obuhvatit će i nacrt sporazuma između dviju zemalja iz 2022. od kojega se bilo odustalo, kao i činjenicu da Rusija pod kontrolom drži gotovo petinu ukrajinskog teritorija, objavio je u nedjelju Kremlj.

Putin je u nedjelju predložio održavanje izravnih pregovora s Ukrajinom, čiji je cilj postići trajni mir i okončati rat. Inicijativu je pozdravio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, kazavši da je Kijev spreman na razgovore, ali da Moskva prvo mora pristati na trenutačan prekid vatre.

Savjetnik Kremlja za vanjsku politiku Jurij Ušakov novinarima je, nakon Putinove jutrošnje izjave kazao da će pregovori što ih je Putin predložio u obzir uzeti i nacrt koji je napušten 2022., kao i trenutačnu situaciju na terenu.

Danima nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Rusija i Ukrajina započele su pregovore u Bjelorusiji. Ti su pregovori kasnije nastavljeni u Istanbulu. Nacrt koji je ondje dogovoren i kojim je postavljen okvir za moguće rješenje sukoba poznat je kao “Istanbulski sporazum”.

No pregovori su prekinuti u svibnju, a ruski su dužnosnici dugo tvrdili da se rješenje može postići upravo po uzoru na Istanbulski sporazum.

I Steve Witkoff, posebni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa nedavno se osvrnuo na nacrt iz 2022. kao potencijalni vodič za postizanje mira u budućnosti.

Sukladno nacrtu Ukrajina bi pristala na trajnu neutralnost u zamjenu za međunarodna sigurnosna jamstva pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a: Velike Britanije, Kine, Francuske, Rusije i Sjedinjenih Država, ali i ostalih zemalja, među kojima su Bjelorusija, Kanada, Njemačka, Izrael, Poljska i Turska.

Ukrajina je, zapravo privremeno pristala na nečlanstvo u NATO-a u zamjenu za sigurnosno jamstvo koje bi, u slučaju ruske invazije obvezalo Sjedinjene Države i njihove saveznike da se izravno uključe u borbu protiv Rusije.

Pitanje teritorija u nacrtu iz 2022. bilo je sekundarno u odnosu na jamstvo sigurnosti. No diplomati obiju strana vidjeli su ga kao daleko najveću prepreku miru.

Ukrajina je, nakon što je napadnuta, željela da joj se zajamči sigurnost, no Sjedinjene Države i saveznici bili su oprezni zbog potencijalnog ulaska u rat s Rusijom. Sukladno nacrtu iz 2022. put Ukrajine prema mogućem članstvu u Europskoj uniji bio bi jednostavniji, a Rusija je tražila da se ograniči broj ukrajinskih oružanih snaga, kao i da se ukinu zakoni koje Moskva smatra diskriminirajućima prema rusofonom stanovništvu, prenosi Reuters.

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

OTVOREN JE NATJEČAJ, DONOSIMO DETALJE: Prijave za smještaj u Studentski centar Mostar za studente starijih godina – akademska 2025./2026. godina

Studentski centar Sveučilišta u Mostaru počeo je sa pripremama za iduću akademsku godinu. Od 16. lipnja otvoren je Natječaj za prijem studenata starijih...

Donacije iz Njemačke na prodaji u BiH: Svoje donirane tenisice kupio za 20 KM u BiH, sve snimio i objavio

Njemački influencer izazvao je brojne reakcije na društvenim mrežama nakon što je objavio video koji prikazuje kako odjeća donirana u Njemačkoj završava na...

Likvidacija u okolici Mostara: Bošnjački vojnik ubio bivše hrvatske suborce i osuđen na deset godina zatvora

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine pravomoćno je za ratni zločin osudio bivšeg pripadnika bošnjačke Armije Bosne i Hercegovine na deset godina zatvora...

Cijene na moru divljaju, a u BiH savjetuju kako na Jadranu ručati za manje od 5 eura

Cijene na Jadranu iz godine u godinu sve su više pa turisti koji ljeta provode na Jadranu često posežu za onim klasičnim ručkom...

U prometnoj nesreći poginuo nekadašnji nogometni bh. sudac Adis Mulahasanović

Adis Mulahasanović, nekadašnji sudac nogometne Premijer lige Bosne i Hercegovine i predsjednik Udruženja fudbalskih sudaca i instruktora Županije Sarajevo, je smrtno stradao u...

Slični članci

Deset tisuća hodočasnika na Brdu ukazanja svakoga jutra u pet sati uoči 44. obljetnice međugorskog fenomena

Prvih dana devetnice na Brdu ukazanja okupljalo se nekoliko tisuća ljudi, a...

Zbrinuto dijete ostavljeno u tzv. ‘prozoru za život’

U tzv. ‘prozoru za život’ Udruge Betlehema, koji nema dopuštenje za rad,...

Jačanje lokalnih kapaciteta za zaštitu i podršku žrtvama nasilja

Predstavnice Udruženja “Novi put” održale su drugi sastanak s predstavnicima Općine Neum,...

Svećeničko ređenje u mostarskoj katedrali

U nedjelju, 29. lipnja, na svetkovinu svetih apostola Petra i Pavla, u...