Više rijeka u središnjoj Europi se u ponedjeljak izlilo iz korita izazivajući poplave u kojima je živote izgubilo najmanje 10 osoba od Poljske do Rumunjske, mnogi gradovi su ili prekriveni ili pogođeni poplavnim vodama nakon više dana obilnih kiša.
S teškim se i katastrofalnim poplavama suočava Poljska. Pet je osoba u Poljskoj poginulo od posljedica poplava. U gradu Nysa je pronađeno tijelo kirurga koji se vraćao s posla. Ranije su u gradovima Bielsko-Biala i Lądek-Zdrój te u dva sela pronađena tijela dviju žena i dvojice muškaraca.
Tijekom najgore oluje u više godina, ogromne količine vode su tijekom vikenda prošle kroz cijele gradove, uključujući Jesenik na planini Pradjed i Krnov blizu granice s Poljskom. Najgore je u Jeseniku, gradiću od desetak tisuća stanovnika na sjeveru zemlje, koji je gotovo potpuno nestao pod bujicama, piše Jutarnji list.
Poljski premijer Tusk je rekao da je pripremio naredbu o proglašenju elementarne nepogode, koja treba odobriti vlada.
Neprestana kiša je dovela do poplava u područjima blizu granice s Češkom.
U malom gradu Klodzko u Donjoj Šleskoj, cijele ulice su bile pod vodom, a najmanje je jedna osoba poginula.
Grad Nysa u Opolskom vojvodstvu je osobito pogođen u nedjeljnoj noći. Poplavne vode iz Nysa Klodzke, pritoka rijeke Odre, ušle su u odjel za hitni prijem lokalne bolnice, prema novinskoj agenciji PAP.
Ukupno 33 pacijenta, uključujući djecu i trudnicu, evakuirani su gumenim čamcima.
Očekuje se da će poplave doći do Wroclawa u srijedu.
Ranije prognoze, koje su predviđale da Wroclaw neće biti toliko teško pogođen kao i drugi dijelovi zapadne Poljske, ispravljene su, upozorio je gradonačelnik.
Očekuje da poplava neće biti strašna kao i 1997. kada je Odra poplava trećinu grada.