Više od polovine umirovljenika u Bosni i Hercegovini, prema ranijim procjenama, živi na granici socijalnog minimuma. Kada podmire troškove za osnovne namirnice, režije i lijekove, novčanici im ubrzo ostaju prazni. Zbog vrtoglavih cijena, mnogi su prisiljeni na bojkot kupovine, koji im nije nepoznanica – na to su primorani gotovo svakodnevno.
Ejub Husić, koji već 17 godina živi s minimalnom mirovinom, suočava se s nizom problema. Njegovo zdravstveno stanje dodatno otežava svakodnevnicu, a unatoč pomoći djece, navodi da su umirovljenici odavno izgubili mogućnost za ono što je drugima normalno.
“Poslije dvadesetog nema para. Gotovo. Znači, opet treba petnaest dana do mirovine izdržati, pozajmicu napravimo, pa vraćamo, na sve moguće načine. Ono što osnovno moramo plaćati – to su obaveze, struja, voda, smeće, lijekovi. Tako da nama ne može ostati ništa”, ističe Husić.
Mnogi umirovljenici, kaže, prisiljeni su kupovati nekvalitetnu hranu koja je unatoč tome skupa, dok o kvalitetnijoj ni ne razmišljaju. Veliki broj njih ovisi o pomoći djece i dijaspore, no čak i oni sve teže izdvajaju novac za pomoć.
“Ovdje jedino što dijaspora najviše pomogne, i susjedima i prijateljima, rodbini pogotovo. Ali i oni sve manje imaju sredstava za pomoć, mi to već osjetimo. S tim da je odgovornost na vrhu – Federalni zavod za mirovinsko osiguranje i Vlada. Oni nas niti vide niti čuju, samo pričaju, ali za nas nemaju nikakav osjećaj”, dodaje Husić.
Na području Unsko-sanske županije, prema podacima Udruge umirovljenika ove županije, registrirano je oko 22.000 umirovljenika, a oko 60 posto njih prima minimalnu mirovinu koja iznosi 574 konvertibilne marke.
Zbog toga ne čudi što su se mnogi pridružili inicijativi bojkota kupovine u trgovinama, nadajući se da će akcije uroditi plodom i zaustaviti nekontrolirani rast cijena.
“Mi to bojkotiramo već nekoliko godina. Mi nemamo sredstava, umirovljenici s minimalnom mirovinom pogotovo, a oni koji imaju još manja primanja još su u goroj situaciji. Nema sredstava za život cijeli mjesec. Bojkot traje od petnaestog u mjesecu do petog, do nove mirovine. Mi smo se na to naučili”, ističe Mirsad Terzić, predsjednik Saveza udruga umirovljenika Unsko-sanske županije.
Nadu im ipak donose najave iz Federalne vlade o izdavanju dodatnih sredstava iz proračuna za umirovljenike i barem djelomičnom usklađivanju njihovih primanja s rastućim životnim troškovima.