Veterinarski sektor predstavlja temelj poljoprivrede, sigurnosti hrane i zdravlja ljudi. Da bi Bosna i Hercegovina mogla povećati izvoz proizvoda životinjskog podrijetla, osobito na tržište Europske unije, te otvoriti nova tržišta, nužno je uspostaviti moderan i učinkovit sustav kontrole zdravlja životinja, usklađen s propisima i standardima EU.
Tome je doprinio twinning projekt podrške veterinarskom sektoru u BiH, koji je financirala Europska unija s tri milijuna eura.
Tijekom protekle četiri i pol godine, stručnjaci iz Austrije, Francuske i Hrvatske surađivali su s kolegama iz BiH na unapređenju zakonodavnog okvira u području veterinarstva i njegovom usklađivanju s pravnom stečevinom EU. Provedene su brojne obuke, seminari, praktične vježbe i simulacije različitih procedura, navodi se u priopćenju Delegacije EU u BiH.
Završetak projekta obilježen je konferencijom održanom danas u Sarajevu, koja je okupila ključne aktere iz sektora, a pritom su predstavljeni i glavni rezultati.
Antonella Di Sandri, voditeljica Odjela za ekonomski razvoj, prirodne resurse i infrastrukturu u Delegaciji EU u BiH, naglasila je da je projekt važan korak u unapređenju zdravlja i dobrobiti životinja, te u jačanju ekonomskog potencijala zemlje:
“Izuzetno mi je zadovoljstvo što su naši stručnjaci mogli surađivati s kolegama iz BiH, dijeleći iskustva i znanja koja će znatno unaprijediti veterinarski sektor. Ovaj projekt nije samo korak prema usklađivanju s europskim pravilima i standardima, već i ulaganje u budućnost zemlje, razvoj poljoprivrede, sigurnost hrane i zdravlje ljudi. Ovo partnerstvo pokazuje da zajedničkim radom možemo ostvariti konkretne i održive rezultate.”
Projekt je identificirao slabosti u zakonodavnom okviru te omogućio veterinarskoj službi BiH da učinkovitije odgovori na rizike za zdravlje i dobrobit životinja, uključujući poboljšanje upravljanja nusproizvodima životinjskog podrijetla.
Pavo Radić, dr. vet. med. i zamjenik ravnatelja Ureda za veterinarstvo BiH, istaknuo je:
“Twinning projekt imao je za cilj približavanje zakonodavstva BiH zakonodavstvu EU u području veterinarstva. Razvijen je kroz tri komponente: zdravlje životinja, dobrobit životinja i nusproizvodi životinjskog podrijetla. Na kraju projekta možemo reći da smo postigli napredak u usklađivanju sa standardima EU u pogledu sigurnosti hrane, zaštite zdravlja životinja i ljudi.”
Projekt su zajednički proveli Austrijska agencija za zdravlje i sigurnost hrane (AGES), ministarstva poljoprivrede Francuske i Hrvatske, u suradnji s Uredom za veterinarstvo BiH i entitetskim tijelima te službama Brčko distrikta BiH.
Osim zakonodavne reforme, projekt je kroz praktične terenske obuke unaprijedio svakodnevni rad veterinarskih inspektora i službenika.
Uvođenje standardnih operativnih procedura i izrada planova za kontrolu bolesti kod životinja od ključne su važnosti za učinkovit odgovor na pojavu bolesti poput afričke svinjske kuge, bruceloze ili ptičje gripe.
Projektom je veterinarski sektor u BiH stekao vrijedna znanja i vještine, povećavajući time sposobnost zemlje za usklađivanje s europskim standardima, kao i potencijal za bolju zaštitu zdravlja ljudi, životinja i sigurnosti proizvoda životinjskog podrijetla.