Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić istakao je kako o svakodnevnom procesu readmisije migranata iz Republike Hrvatske u centar Lipa, nema apsolutno nikakvo službeno obavještenje, niti informaciju.
-Razumijemo i poštujemo državne sporazume i odluke, ali sve ovo se ipak događa ispred naših kuća, u našem gradu. Mi u Gradskoj upravi nažalost najviše informacija dobijemo iz medija. Mislim da bi javnost, ili barem građani Bihaća, morali biti upoznati s početkom ovog procesa, odnosno načinima njegovog provođenja – izjavio je bihaćki gradonačelnik Sedić.
Naveo je i da je određena doza zabrinutosti građana razumljiva, pošto je na ulicama već primjetna nekontrolirana cirkulacija ovih stranih državljana.
-Autobusi svakodnevno pristižu u Migrantski centar Lipa. Međutim, najveći je problem što se ti ljudi tamo ne zadržavaju. Vjerojatno u želji da što prije nastave put prema ciljanoj destinaciji, brzo napuštaju kamp i mi to svi znamo. Akteri kompletnog procesa bi trebali povesti računa o tome da sve bude u skladu sa zakonom, odnosno da ti ljudi u konačnici završe u svojim matičnim zemljama. Naravno, do tada trebaju biti smješteni u dostojanstvenim uvjetima, ali u prostorima predviđenim za to – migrantskim centrima. Ne smijemo dozvoliti da nam Republika Hrvatska preko granice vrati stotine ljudi, koji onda nekontrolirano hodaju i borave na ulicama Bihaća i Unsko-sanske županije. Također, Lipa nije jedini migrantski centar u Bosni i Hercegovini i ne mora Bihać uvijek snositi najtežu cijenu migracijskog procesa – dodao je Sedić.
Već danima se govori i o gradnji određene vrste pritvorske jedinice u okviru Migrantskog centra Lipa, o čemu također nema nikakvih službenih informacija.
-Kamp Lipa inače ima urbanističku suglasnost, koju je izdao upravo Grad Bihać. Niti u toj suglasnosti, niti u projektu, nikada, ni u jednom momentu, nije bilo riječi o gradnji pritvorskih jedinica. Tražit ću od nadležnih da se ta pritvorska jedinica izmjesti van kampa Lipa. Ako neko razmišlja u pravcu da bi se ljudi trebali privremeno zadržavati u nekim prostorima ili ustanovama, iz određenih razloga, neka o tome razmišlja izvan Bihaća – kaže gradonačelnik Bihaća.
Inače, ovaj postupak readmisije migranata traje od 28. ožujkai u Migrantski centar Lipa do sada je transportirano više od 400 osoba – stranih državljana, a postoje informacije kako će taj proces biti nastavljen i u narednim danima.