Ministrica financija Sjeverne Makedonije Gordana Dimitrieska-Kochoska, kao predstavnica Vlade, potpisala je u utorak ugovor o kreditu s Mađarskom Export-Import bankom vrijedan 500 milijuna eura.
Ministrica je izjavila da su uvjeti kredita povoljni, s rokom otplate od 15 godina, tri godine počeka i kamatnom stopom od 3,25 posto.
“Odluka Vlade da planirano inozemno zaduživanje u Proračunu za 2024. realizira bilateralnim zajmom Mađarske umjesto izdavanjem nove euroobveznice donesena je zbog povoljnih uvjeta koje smo dobili i sredstava koja ćemo uštedjeti samo na kamatama. Kamatne stope za takav iznos na međunarodnom tržištu kreću se oko 6 posto, a to predstavlja značajnu uštedu sredstava u proračunu, odnosno godišnju uštedu od oko 14 milijuna eura. Osim toga, rok otplate je također povoljan i dolazi s nižim rizikom potrebe za refinanciranjem kredita”, rekla je Dimitrieska-Kochoska, napominjući da su uvjeti rezultat politike koju vodi Vlada, a koju je, rekla je, potvrdio i Fitch Ratings prošlog tjedna.
Dio kredita koji je namijenjen gospodarstvu, prema riječima ministrice, bit će ponuđen pod povoljnim uvjetima, što će, rekla je, “rezultirati početkom investicijskog ciklusa u privatnom sektoru od preko 500 milijuna eura koji će osigurati veće stope gospodarskog rasta”.
Očekuje se da će sredstva biti prebačena na proračunske račune zemlje do kraja tjedna.
Drugi dio kredita bit će namijenjen za realizaciju kapitalnih projekata u općinama.
Zajam su dogovorili premijer Hristijan Mickoski i njegov mađarski kolega Viktor Orban tijekom ovogodišnjeg summita NATO-a u Washingtonu. Zakon o kreditu Sabor je usvojio 17. rujna po ubrzanom postupku.
Oporbena stranka SDSM ocijenila je mađarski kredit “velikim korupcijskim projektom” za koji će morati plaćati buduće generacije.
Bivši zamjenik premijera za gospodarska pitanja Fatmir Bytyqi kritizirao je politički aspekt zajma, ističući da bi politička cijena zajma mogla biti štetnija i značajnija od koristi.