Nekoliko stanovnika Mostara blokiralo je ulaz u odlagalište otpada Uborak od ranih jutarnjih sati, nakon što je objavljeno da će se na ovom mjestu ponovno odlagati otpad. Interventna policija došla je na teren, a nekoliko prosvjednika je privedeno.
Prosvjed je započeo oko pet sati ujutro, a građani su pokušavali spriječiti prolazak kamiona s otpadom.
-Ovdje smo od pet sati. Kamioni su dolazili nekoliko puta, ali smo ih vraćali. Sada je došla interventna policija i želi silom pustiti kamione – rekao je Omer Hujdur, predsjednik Građanske inicijative “Jer nas se tiče”.
Stožer civilne zaštite Grada Mostara jučer je objavio da su stvoreni uvjeti za organizaciju pretovara otpada na, kako su naveli, tehnički i operativno najadekvatnijem području.
U tu svrhu uređen je novi privremeni prostor od 0,6 hektara, koji bi trebao služiti za pretovar otpada dok se ne pronađe dugoročno rješenje za regionalno odlagalište.
Građanska inicijativa “Jer nas se tiče” protivi se ponovnom odlaganju otpada na Uborku, upozoravajući na posljedice za okoliš i zdravlje, kao i na nedovoljnu sanaciju nakon velikih požara koji su u protekla dva mjeseca zahvatili područje odlagališta.