Federalno ministarstvo okoliša i turizma, u vezi s požarom na odlagalištu otpada Uborak kod Mostara, odmah je zatražilo pojačan inspekcijski nadzor i kontinuirano praćenje stanja na terenu kako bi se utvrdile moguće posljedice po okoliš i zdravlje stanovništva.
Federalna ministrica okoliša i turizma, Nasiha Pozder, u stalnom je kontaktu s nadležnim institucijama i službama koje sudjeluju u gašenju požara i saniranju posljedica ovog incidenta.
Ministarstvo navodi da se prema početnim informacijama radi o ozbiljnom požaru, te se nadaju da neće uzrokovati teže posljedice.
“Ministarstvo će nastaviti pratiti razvoj situacije i pravovremeno obavještavati javnost o svim relevantnim informacijama. Istovremeno, očekujemo da će nadležni subjekti bez daljnjeg odgađanja provesti obveze koje su godinama zanemarene, kako bi se spriječili novi incidenti i konačno pokrenuo proces trajnog rješavanja problema odlagališta otpada Uborak”, priopćilo je Federalno ministarstvo okoliša i turizma.
Podsjetimo, ranije je u blizini javnog poduzeća i odlagališta krutog otpada “Uborak” u Mostaru izbio veliki požar koji je zahvatio glavno skladište i prateće objekte, uslijed čega su svi zaposlenici hitno evakuirani, a u akciju gašenja dubokih slojeva odlagališta uključene su cijele snage Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar, Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i zrakoplova Air Tractor.
Zbog gorenja specifičnih materijala, gust dim i neugodan miris širili su se prema sjevernim naseljima Mostara i Čapljine, zbog čega su Gradska uprava i Civilna zaštita izdale obvezne preventivne preporuke građanima da zatvaraju prozore, izbjegavaju boravak na otvorenom, izbjegavaju kronično bolesne pacijente i djecu te zabrane korištenje vode iz otvorenih bunara u blizini odlagališta.