Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH dr. Dragan Čović i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, zajedno sa svojim izaslanstvima, posjetili su danas ključne projekte od strateške važnosti za razvoj kulturne, obrazovne i zdravstvene infrastrukture u Mostaru.
Izaslanstva predvođena predsjednicima dr. Čovićem i Plenkovićem najprije su posjetila gradilište Hrvatskog narodnog kazališta Mostar, čiji će završetak predstavljati važan korak u jačanju kulturnog identiteta hrvatskog naroda i doprinos jačanju umjetničke scene u Mostaru i Bosni i Hercegovini.
Posjeta Rektoratu
Nakon toga, održan je radni sastanak u Rektoratu Sveučilišta u Mostaru, gdje su predsjednici razgovarali s čelnicima Sveučilišta o planovima za daljnji razvoj obrazovne infrastrukture te o jačanju odnosa i podrške između Sveučilišta u Mostaru i Republike Hrvatske. Suradnja na ovom području ključna je za jačanje akademskih kapaciteta Sveučilišta u Mostaru.
Rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Zoran Tomić upoznao je predstavnike Vlade Republike Hrvatske s trenutnim aktivnostima koje se odvijaju na SUM-u, svjetskim uspjesima na rang-ljestvicama, ostvarenim međunarodnim partnerstvima i kontinuiranom povećanju broja upisanih studenata. Također, na sastanku se razgovaralo i o financijskim izazovima s kojima se Sveučilište suočava. Na tragu toga rektor Tomić istaknuo je važnost kontinuirane podrške Republike Hrvatske kako bi se osigurao daljnji razvoj i konkurentnost Sveučilišta u europskom i svjetskom akademskom prostoru.
Predsjednik Plenković je istaknuo važnost Sveučilišta u Mostaru kao središta visokog obrazovanja Hrvata u BiH te naglasio dugoročnu podršku Vlade Republike Hrvatske u daljnjem jačanju i razvoju institucije. Također, izrazio je zadovoljstvo razinom razvoja Sveučilišta u Mostaru te je pohvalio izvanredne rezultate SUM-a na svjetskim rang-ljestvicama ističući kako su ti uspjesi dokaz predanog rada i kvalitete obrazovanja koje Sveučilište pruža.
Na održanom sastanku istaknuta je važnost suradnje između Hrvatske i Bosne i Hercegovine na području obrazovanja i znanosti te važnost djelovanja i rada Sveučilišta u Mostaru kao jedine visokoobrazovne institucije u BiH na kojoj se nastava izvodi na hrvatskome jeziku. Također, govorilo se o jačanju postojećih i razvoju novih projekata, povećanju prisutnosti Sveučilišta u Mostaru na europskom i svjetskom akademskom prostoru te o mogućnostima financiranja kroz različite fondove i programe.
Unaprjeđenje zdravstvenih usluga
Posjet je zaključen obilaskom nove zgrade Klinike za dječje bolesti SKB Mostar. Ovaj projekt, sufinanciran sredstvima Vlade Republike Hrvatske, osigurat će najmodernije uvjete za zdravstvenu skrb najmlađih pacijenata, što je značajan iskorak u unaprjeđenju zdravstvenih usluga ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u cijeloj regiji.
Ravnatelj SKB Mostar, prof.dr.sc. Ante Kvesić kao i cjelokupan menadžment bolnice nisu krili zadovoljstvo zbog njihovog dolaska. „Izražavam zaista veliko zadovoljstvo zbog današnjeg susreta s premijerom Plenkovićem kao i s ostalim delegatima iz Vlade Republike Hrvatske i iz BiH. Ponosno smo im pokazali novu pedijatriju te ih detaljnije upoznali s cjelokupnim razvojem naše bolnice. Tijekom sastanka sam se, naravno, zahvalio na kontinuiranoj financijskoj pomoći Republike Hrvatske bez koje bi funkcioniranje naše bolnice bilo upitno“, istaknuo je nakon sastanka ravnatelj Kvesić.
Današnje posjete naglašavaju važnost kontinuirane podrške Republike Hrvatske projektima u Bosni i Hercegovini, s posebnim naglaskom na jačanje regionalne suradnje i poboljšanje životnih uvjeta svih žitelja.
Uz predsjednika Čovića, današnjim posjetima nazočili su i predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, zastupnica u Zastupničkom domu PS BiH Darijana Filipović, predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, predsjednica Vlade Županije Hercegovačko-neretvanske Marija Buhač, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović, gradonačelnik Mostara, Mario Kordić i brojni drugi istaknuti dužnosnici.