Pododbor Vijeća za vanjske poslove Zastupničkog doma Sjedinjenih Američkh Država u utorak je raspravljao o Zapadnom Balkanu, ali i o Bosni i Hercegovini. Istaknuto je da je eskalacija situacije između Srbije i Kosova i nasilje na sjeveru Kosova nešto što je alarmantno te da se hitno trebaju vratiti za pregovarački stol.
Članovi odbora osudili su “politiku secesionizma Republike Srpske i njenog lidera Milorada Dodika” i kazali da predstavlja prijetnju miru Zapadnom Balkanu.
-Očekuje se američki odgovor, sankcije su potrebne sada – poručeno je iz Vijeća.
-Europa ne može biti sigurna ako se situacija bude dalje podgrijavala na Zapadnom Balkanu i ne možemo dozvoliti Rusiji da popunjava vakuum zbog nedostatka napretka – kazali su članovi Vijeća.
Specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabriel Escobar obratio se u utorak Vijeću. Istaknuo je kako postoje velike prepreke u integraciji Zapadnog Balkana u euroatlantske procese.
-Usporen napredak demokratizacije, korupcija, etnonacionalistička politika, dezinformacije – samo su neki od izazova, ali nisu nepremostivi. Najveća prijetnja je korupcija – rekao je Escobar.
Govoreći o Bosni i Hercegovini kazao je kako je predsjednik entiteta RS Milorad Dodik “i dalje fokusiran na podrivanje Ustava BiH i Daytonskog sporazuma”.
-Njegovo ponavljanje antidemokratskih aktivnosti prijete prosperitetu BiH i šire regije. Mi ćemo nastaviti prozivati one koji su odgovorni za podrivanje Daytonskog sporazuma i prijete teritorijalnom integritetu, suverenitetu i multinacionalnom karakteru zemlje. Podržavamo misiju ALTHEA i korištenje bonskih ovlasti visokog predstavnika da se usprotivi tim nastojanjima – rekao je Escobar.
Članica Vijeća Ann Wagner kritizirala je Dodika i kazala je kako je za “SAD prioritet da se bore protiv antidemokratskih aktera poput Dodika”.
-Treba se poslati nedvosmislena poruka svima onima koji prijete teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH. Svatko mora biti sankcioniran. Dodikovo jednostrano ponašanje i povlačenje RS iz Ustavnog suda BiH je zaista ozbiljan znak eskalacije u njegovoj kampanji borbe protiv suvereniteta BiH. On prijeti da će održati referendum o neovisnosti do kraja godine. To će uništiti temelje mira na Zapadnom Balkanu. Kako će ministarstvo vanjskih poslova to spriječiti i zaustaviti Dodika? – upitala je Wagner.
Escobar je odgovorio kako to sprečavaju jačanjem misije ALTHEA, punom podrškom visokom predstavniku te zajedničkim radom s EBRD-om, MMF-om i EU da ne daju novac “onima koji rade protiv države”.
-Sankcije djeluju, učinkovite su. Ali imamo dvije matrice. U privatnim razgovorima dužnosnici iz RS- traže od nas da prestanemo sa sankcijama – rekao je on.
Na pitanje zašto EU ne uvede sankcije Dodiku, kazao je kako su mu iz EU rekli da ima 27 članica EU među kojima je i Mađarska, a koje moraju sve biti suglasne.
Wagner je istaknula kako se na Mađarsku treba izvršiti pritisak.
Govoreći o priznavanju neovisnosti Kosova i članicama EU koji ne priznavaju tu neovisnost, Escobar je rekao kako State Department radi na tome.
-Ohridski dogovor je naša najveća prilika u posljednjih 15 godina za globalnu kampanju priznavanja Kosova – rekao je on.
Član Vijeća Jim Costa rekao je da ovo nije slučaj kao sa Ukrajinom.
-U ovom slučaju Srbija je okružena NATO zemljama i to je potencijalno opasnije od Ukrajine ukoliko dođe do proširenja ovog nasilja. Nisam siguran zašto već nismo uveli sankcije Srbiji jer su uvezli teško naoružanje iz Rusije – rekao je Costa.