Na jednom vjenčanju u Beču uhićena su 22 državljana Srbije koji su bili angažirani za rad na svadbi. Organizator ih je ilegalno prevezao autobusom preko granice, no financijska policija je ubrzo dobila dojavu i prekinula slavlje.
Srbi su radili na pozicijama kuhara, roštilj-majstora, dekoratera i konobara.
Pokušali su prevariti policiju prerušenim ponašanjem, navodeći kako su rođaci mladenke i mladoženje te da nisu radili.
“Čak i za najromantičniju proslavu potrebno je imati čisto računovodstvo. Dosljedna borba protiv ilegalnog zapošljavanja za nas je od najveće važnosti. Ova akcija pokazuje kako odlučno djelujemo protiv rada na crno i socijalnog zlostavljanja. Poduzet ćemo sve potrebne mjere kako bismo zaštitili integritet našeg tržišta rada”, izjavio je ministar financija Magnus Bruner, piše Telegraf.rs, prenoseći 0e24.at
Nakon početnih poteškoća u identifikaciji odgovornih, otkriveno je kako je 22 nezakonito zaposlenih državljana Srbije bilo angažirano u kuhinji, banket sali i prostoru za dekoraciju, čime su prekršili Zakon o zapošljavanju stranih državljana.
Osim toga, otkriveno je 26 povreda općeg zakona o socijalnom osiguranju, a podnesene su dvije prijave zbog prijevare u socijalnom osiguranju.
To uključuje neprijavljeni rad uz istovremeno primanje socijalnih beneficija poput minimalne sigurnosti ili naknade za nezaposlene.
Za zapošljavanje stranaca na crno, poslodavcu prijete kazne od 2.000 do 20.000 eura po zaposlenom, dok je za rad na crno predviđena kazna od 730 do 2.180 eura po zaposlenom.
Prijevara u socijalnom osiguranju nosi kaznu zatvora do tri godine za počinitelja, često zaposlenika.