Jedna od najpoznatijih i najstarijih zagonetki glasi: što je bilo prvo, kokoš ili jaje? Znanstvenici su konačno pronašli objašnjenje, a odgovor bi vas mogao iznenaditi.
Istraživači sa Sveučilišta u Sheffieldu i Sveučilišta u Warwicku proučavali su kako kokoši stvaraju svoja jaja. Koristeći superračunalo nazvano HECToR, otkrili su da važnu ulogu ima jedan poseban protein koji se zove ovokleidin-17 (OC-17), prenosi Daily Express.
Taj protein djeluje kao “pomoćnik” koji pomaže kokoši da od kalcija stvori čvrstu ljusku jajeta. Bez njega jaje ne bi imalo svoju zaštitnu koru koja čuva žumanjak i buduće pile.
No tu dolazi zanimljiv obrat: protein OC-17 nalazi se samo u tijelu kokoši, točnije u njezinim jajnicima. To znači da bez kokoši taj se protein ne bi mogao stvoriti, a jaje, barem kokošje jaje kakvo poznajemo, ne bi postojalo.
Dr. Colin Freeman sa Sveučilišta u Sheffieldu objasnio je:
Dugo se sumnjalo da je prvo bilo jaje, ali sada imamo znanstveni dokaz da je zapravo kokoš bila prva. Protein je i ranije bio poznat te povezan s nastankom jajeta, ali sada smo prvi put mogli vidjeti kako točno upravlja tim procesom. Vrlo je zanimljivo da različite vrste ptica imaju slične varijante tog proteina koje obavljaju istu funkciju.
Znanstvenici su otkrili i da kokoši stvaraju ljusku iznimno brzo – oko šest grama u samo 24 sata. Nakon što se ljuska formira, kokoš polaže jaje. U svom najboljem razdoblju kokoši obično snesu jedno jaje svakih 24 do 36 sati. Ako se svježe položena jaja ne uklone na vrijeme, kokoši mogu postati “kvockave” i pokušati ležati na njima kako bi ih izlegle.
Osim što je riješilo staru zagonetku, ovo istraživanje moglo bi imati i praktičnu vrijednost. Znanstvenici vjeruju da bi se njihova otkrića mogla iskoristiti u industriji, posebice u razvoju novih materijala, prenosi Slobodna Dalmacija.