Na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, većinom glasova (51 ‘za’) usvojen je federalni Zakon o plinovodu “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska”.
Ovaj zakon predložili su Domu naroda izaslanici iz Kluba Bošnjaka zatraživši raspravu i odlučivanje po hitnom postupku. Predložen je u identičnom tekstu u kakvom ga je Zastupnički dom odobrio na sjednici održanoj 12. prosinca prošle godine.
Tijekom tadašnje zastupničke rasprave, a i današnje u Domu naroda, zagovornici su naglasili da zakon uveliko doprinosi energetskoj neovisnosti odnosno smanjenju ovisnosti Bosne i Hercegovine od opskrbe plinom iz Rusije jer predviđa još jedan dotok plina u BiH.
Preciznije, predviđena je izgradnja plinovoda između BiH i Hrvatske, povezanog s terminalom ukapljenog plina (LNG) na hrvatskom otoku Krk, a samim tim i sa europskim plinovodima. Iz pravca Hrvatske, plinovod bi prolazio preko zapadne Hercegovine do srednje Bosne i Hercegovine.
Predviđeni nositelj projekta je javna tvrtka BH-Gas.
Da bi projekat bio realiziran, nužno je bilo da ovaj zakon, kao i svaki drugi u Federaciji BiH, odobre u istom tekstu oba doma u Federalnom parlamentu.