U Hrvatskoj više od 2 milijuna građana ima problema s ‘debljinom’

Podjeli

U Hrvatskoj je broj onih koje žive s debljinom premašio milijun osoba, a stope debljine u djece i adolescenata udvostručile su se u posljednjih desetak godina, upozoravaju iz Hrvatske udruge za smanjenje šteta po zdravlje (HaRPH) u povodu Svjetskog dana debljine koji se obilježava 5. ožujka. 

Debljina je jedan od najvećih javnozdravstvenih izazova današnjice, povezana s brojnim kroničnim bolestima poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i povišenog krvnog tlaka.

Hrvatska se suočava s alarmantnim porastom pretilosti u svim dobnim skupinama. Ukupan broj djece, adolescenata i odraslih u Hrvatskoj koji žive s debljinom premašio je milijun, a stope debljine u djece i adolescenata udvostručile su se između 1990. i 2022., kao i stope debljine u odraslih. 

“Posebno zabrinjava trend rasta pretilosti kod djece i adolescenata – 7, 2 posto djevojčica i 11, 3 posto dječaka bilo je pretilo 2022. godine, što predstavlja rast od 3, 9 posto, odnosno 6, 3 posto u odnosu na 1990. godinu. Hrvatska se nalazi na trećem mjestu po udjelu pretilih odraslih u središnjoj Europi, odmah iza Rumunjske i Mađarske.

Iz udruge podsjećaju na deset preporuka za prevenciju debljine i zaštitu zdravlja osoba koje koriste lijekove za mršavljenje, kao i kod djece i odraslih.

Ističu važnost konzultacije s liječnikom prije početka uporabe lijekova za mršavljenje, osobito za osobe koje koriste druge lijekove. Važno je pratiti nuspojave lijekova te se u slučaju njih obratiti liječniku, kao i pridržavati se preporučene doze.

Također, važna je redovita tjelesna aktivnost, dovoljan unos vode, zdrava i uravnotežena prehrana te izbjegavanje alkohola.

Debljina je ozbiljno zdravstveno stanje
Potrebno je pratiti napredak kroz mjerenje obujma struka i tjelesne težine uz napomenu da je mršavljenje dugoročan proces koji iziskuje strpljenje. “Lijekovi mogu pomoći, ali ključ su zdrave navike i dosljednost”, poručili su.

Za ranu prevenciju debljine kod djece najbolji početak je majčino pa se preporučuje isključivo dojenje do šest mjeseci, a zatim postupno uvođenje raznovrsne prehrane.

Savjetuje se smanjenje unosa šećera i prerađene hrane te uvođenje redovitih obroka u obiteljskom okruženju koje potiče usvajanje zdravih navika. Uz svakodnevnu tjelesnu aktivnost bitno je ograničiti djeci provođenje vremena pred ekranima (manje od jednog sata za mlađu djecu) kao i kvalitetan san, jer djeci treba 10 do 12 sati sna za pravilan razvoj.

“Debljina je ozbiljno zdravstveno stanje koje zahtijeva multidisciplinarni pristup. U liječenju debljine tim stručnjaka treba predvoditi endokrinolog-dijabetolog, a uz njega je važno uključiti nutricionista, psihologa, kineziologa i epidemiologa. Svaki pacijent treba individualizirani pristup, uključujući detaljnu medicinsku obradu, isključivanje sekundarnih uzroka te procjenu metaboličkih posljedica. Najvažniji fokus treba biti na poboljšanju kvalitete prehrane i usvajanju zdravijih životnih navika, umjesto isključivog fokusa na gubitak težine, jer ove promjene mogu donijeti značajna poboljšanja zdravlja”, ističe predsjednik HaRPH-a Ranko Stevanović. 

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

Nova Hercegovka na Zvezdama Granda: Sa šest godina su mi dali mikrofon

Sedamnaestogodišnja Anja iz Trebinja prijavila se na audiciju za „Zvezde Granda“ koja se održava u njezinu rodnom gradu, odlučna ostvariti svoj san. Unatoč...

Josip Jelinić: Prvi test mi je bio Stari most, a zbog križa nigdje u BiH nisam imao problema

Josip Jelinić, 33-godišnji “hodočasnik mira” iz Ljubuškog, bliži se ispunjenju svoje posebne misije. Na čistu srijedu Josip je s brda ukazanja u Međugorju...

Mještani Rodoča se udružili i zajedno uređuju svoj životni prostor

Već je mnogima poznata fraza kako, ako se više ljudi može okupiti i razgovarati s jednim ciljem, mogu učiniti velike stvari. Tu frazu...

Pojavila se nova jeftina destinacija na Jadranu: Noćenje 20 eura, ručak 15 eura

U trenutku kad su mnoge ljetne destinacije na Balkanu postale pravi luksuz za prosječan džep, Albanija se nenametljivo, ali sigurno, profilirala kao jedno...

Brozović već u Saudijskoj Arabiji inkasirao 100 milijuna maraka, a sve što je ponio sa sobom je pikado i stolni nogomet

Prošlo je nepunih 700 dana otkad je Marcelo Brozović dvore milanskog Intera zamijenio pozlaćenim pješčanim kulama Saudijske Arabije, piše Jutarnji list. Tog ljeta...

Slični članci

Klavirski recital Josipe Bošnjak u sklopu ciklusa “Continuo” u Mostaru

Udruga Kulturni Preporod s ponosom nastavlja ciklus koncerata “Continuo”, koji je već...

Papu Franju pamtimo po tome što je otvorio vrata Međugorja cijelom svijetu

Pontifikat pape Franje ostat će zapamćen po mnogim važnim događajima, a za...

Ovo je 10 simpatičnih trenutaka po kojima ćemo pamtiti Papu Franju

Pontifikat pape Franje ostat će upamćen ne samo po velikim reformama i...

VIDEO: Papa Franjo se jučer posljednji put pojavio pred vjernicima, pogledajte njegovu poruku

Vatikan je upravo objavio kako je u 89.-oj godini života preminuo Papa...