Više od 6400 potresa registrirano je između otoka Santorini i Amorgos od 26. siječnja do 3. veljače, izvijestilo je Nacionalno i Kapodistriasovo sveučilište u Ateni (NKUA).
U priopćenju se navodi da seizmička aktivnost ima karakteristike “roja” potresa, budući da nijedan potres nije bio znatno jači od ostalih koji bi se mogli klasificirati kao glavni udar, piše list “Katimerini”.
Što se tiče potencijalne evolucije ovog fenomena, NKUA ističe dva moguća scenarija – aktivnost bi se mogla postupno smiriti s potresima manje magnitude koji bi trajali nekoliko mjeseci ili bi “roj” mogao izazvati veći glavni potres, praćen tipičnim nizom naknadnih potresa.
Prema NKUA, seizmička aktivnost događa se unutar aktivnog vulkanskog luka južnog Egeja, ali nije izravno povezana ni s jednim poznatim vulkanskim središtem.
Već danima traje evakuacija stanovnika i gostiju Santorinija zbog višestrukih slučajeva podrhtavanja tla.