Sud BiH počinje razmatrati žalbe na presudu Dodiku, kriza postaje sve ozbiljnija

Milorad Dodik / Foto: GS
Milorad Dodik / Foto: GS
Podjeli

Pred prizivnim vijećem Suda BiH u četvrtak će biti održano ročište po žalbama na presudu kojom je čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik osuđen na jednogodišnju kaznu zatvora, dok iz krugova međunarodne zajednice stižu upozorenja da politička kriza koja je time prouzročena lako može prerasti u sigurnosni problem.

Kriza u BiH zaoštrila se nakon što je Dodik u veljači proglašen krivim za neprovođenje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta te osuđen na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu političkog djelovanja. Iako nepravomoćna, ta je presuda prouzročila drastičan odgovor iz Republike Srpske čiji je parlament na Dodikov poticaj donio niz zakona kojima je pokušao zabraniti djelovanje državnog pravosuđa i sigurnosnih agencija na teritoriju tog entiteta.

Ustavni sud BiH te je zakone proglasio neustavnim i stavio ih izvan snage, no iz RS-a su najavili da taj pravorijek neće poštovati i da svoje zakone kane nastaviti provoditi.

Dodik je zbog takvih postupaka zajedno s entitetskim premijerom Radovanom Viškovićem i predsjednikom parlamenta RS-a Nenadom Stevandićem suočen s novom istragom u kojoj su sva trojica pod sumnjom za napad na ustavni poredak BiH.

Odbili su se odazvati pozivu Tužiteljstva BiH za saslušanje pa je za njima izdan uhidbeni nalog i određen im je jednomjesečni pritvor, no sva trojica i dalje su na slobodi. Od uhićenja ih štite pripadnici posebne policije RS-a riskirajući pri tom sukob s pripadnicima državnih policijskih agencija.

Da je to iznimno opasna situacija u utorak je ocijenio voditelj misije OESS-a u BiH, američki diplomat Brian Aggeler, u čijem je mandatu nadzor nad radom pravosuđa i analiza provedbe zakona.

“To je doista politička kriza, ali postoji opasnost da postane sigurnosna kriza jer sigurnosne agencije djeluju jedne protiv drugih. To nije pravedno prema pojedincima jer znamo te ljude koje smo obučavali. Ovo je vrlo opasna situacija i nepošteno je od političkih lidera da ih stavljaju u takvu situaciju gdje stvari mogu eskalirati. Stanje je doista vrlo zabrinjavajuće”, kazao je Aggeler za TV Sarajevo.

Tužiteljstvo BiH ne može dovršiti istragu i odlučiti hoće li podignuti optužnicu sve dok Dodik, Višković i Stevandić ne budu saslušani, no postupak u kojemu je aktualni predsjednik RS-a nepravomoćno osuđen mogao bi biti dovršen najkasnije do kraja ljeta. O njegovu ishodu ovisit će i Dodikova politička sudbina.

On se prema zakonu ne mora pojaviti na ročištu u sjedištu Suda BiH u četvrtak i tamo bi trebao doći samo njegov odvjetnik.

Tročlano sudsko vijeće saslušat će žalbe na prvostupanjsku presudu. Iz Tužiteljstva BiH ranije su najavili kako će uz potvrdu osuđujuće kazne Dodiku tražiti i dulju zabranu političkog djelovanja kao i osuđujuću presudu za Miloša Lukića, direktora Službenog glasnika RS-a koji je u prvostupanjskom postupku oslobođen.

Obrana će pak tražiti oslobađajuću presudu za Dodika.

Prizivno vijeće suda BiH može potvrditi prvostupanjsku presudu, preinačiti je ili pak poništiti i vratiti cijeli predmet na ponovno odlučivanje. Odluka bi u pravilu trebala biti donesena u roku od mjesec dana, no cijeli postupak može potrajati i duže.

Potvrde li Dodiku osuđujuću presudu i kaznu zatvora dužu od šest mjeseci njemu će automatski prestati mandat predsjednika RS-a jer tako propisuje Izborni zakon BiH.

Dodikov odvjetnik Goran Bubić najavio je kako će se u tom slučaju svakako žaliti Ustavnom sudu BiH, a potom i Europskom sudu za ljudska prava.

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

OTVOREN JE NATJEČAJ, DONOSIMO DETALJE: Prijave za smještaj u Studentski centar Mostar za studente starijih godina – akademska 2025./2026. godina

Studentski centar Sveučilišta u Mostaru počeo je sa pripremama za iduću akademsku godinu. Od 16. lipnja otvoren je Natječaj za prijem studenata starijih...

Donacije iz Njemačke na prodaji u BiH: Svoje donirane tenisice kupio za 20 KM u BiH, sve snimio i objavio

Njemački influencer izazvao je brojne reakcije na društvenim mrežama nakon što je objavio video koji prikazuje kako odjeća donirana u Njemačkoj završava na...

Likvidacija u okolici Mostara: Bošnjački vojnik ubio bivše hrvatske suborce i osuđen na deset godina zatvora

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine pravomoćno je za ratni zločin osudio bivšeg pripadnika bošnjačke Armije Bosne i Hercegovine na deset godina zatvora...

Cijene na moru divljaju, a u BiH savjetuju kako na Jadranu ručati za manje od 5 eura

Cijene na Jadranu iz godine u godinu sve su više pa turisti koji ljeta provode na Jadranu često posežu za onim klasičnim ručkom...

U prometnoj nesreći poginuo nekadašnji nogometni bh. sudac Adis Mulahasanović

Adis Mulahasanović, nekadašnji sudac nogometne Premijer lige Bosne i Hercegovine i predsjednik Udruženja fudbalskih sudaca i instruktora Županije Sarajevo, je smrtno stradao u...

Slični članci

Nadbiskup Vukšić u Podmilačju: U jednoj godini nestao grad veličine 20 tisuća ljudi

Misu uočnicu u svetištu i župi sv. Ivana Krstitelja u Podmilačju u...

Deset tisuća hodočasnika na Brdu ukazanja svakoga jutra u pet sati uoči 44. obljetnice međugorskog fenomena

Prvih dana devetnice na Brdu ukazanja okupljalo se nekoliko tisuća ljudi, a...

Zbrinuto dijete ostavljeno u tzv. ‘prozoru za život’

U tzv. ‘prozoru za život’ Udruge Betlehema, koji nema dopuštenje za rad,...

Jačanje lokalnih kapaciteta za zaštitu i podršku žrtvama nasilja

Predstavnice Udruženja “Novi put” održale su drugi sastanak s predstavnicima Općine Neum,...