Situacija se s noći petka na subotu nije rasplela u željenom smjeru za Hrvatsku. Iako je, doduše, situacija u grupi H otišla u prilog Vatrenima, Urugvaj je izgubio protiv Španjolske (0:1), a kako Saudijci nisu uspjeli doći do pobjede protiv Zelenortskih Otoka, momčad iz Južne Amerike završila je kao treća sa svega dva boda, onaj najgori scenarij u kojem Vatreni gube protiv Gane zbog događanja u grupi G gotovo pa sigurno podrazumijevao bi oproštaj od Svjetskog prvenstva.
Razlog je situacija u grupi G, koja je takva da je Belgija svladala Novi Zeland (5:1) i zauzela prvo mjesto, što je utakmica koja nije imala primjetan efekt na nade Vatrenih, no remi Egipta i Irana (1:1) umanjio je šanse Dalića i društva za prolazak skupine kao treće najbolje ekipe. Ponavljamo, u slučaju da Hrvatska izgubi protiv Gane. Tri boda i gol-razlika Hrvatske od barem -2, u najgorem scenariju, lošija je od “nule” Irana, koji je u svojoj skupini završio kao treći, a sve tri utakmice završio je podjelom bodova.
Ima li uopće još nade za naš prolazak grupne faze ako izgubimo protiv Gane? Da, ali je sve manja. Na poretku trećih momčadi koje bi nastavile svoj put na SP-u, Hrvatska u ovom trenutku zauzima pretposljednje, sedmo mjesto s gol-razlikom -1, a poraz protiv Gane podrazumijevao bi pad na -2 i posljednje, osmo mjesto, s obzirom na to da bi nas prestigla Koreja, koja je također na -1.
Nakon eventualnog poraza protiv Gane, ako izgubimo s jednim golom razlike, Hrvatska bi se morala nadati porazu Alžira protiv Austrije, ali i ispuštanju bodova Konga protiv Uzbekistana. Potonje posebno djeluje kao teško ostvariv scenarij, stoga je poprilično izvjesno kako bi poraz protiv Gane značio i ispadanje Hrvatske s Mundijala. Dakle, sve vodi k jednostavnom zaključku: Hrvatska ne smije izgubiti protiv Gane…