Središnje izborno povjerenstvo (SIP) na jučerašnjoj je sjednici obustavilo četiri postupka pokrenuta nakon što je Transparency International u Bosni i Hercegovini prijavio protiv SDA, Pokreta Sigurna Srpska i SNSD-a zbog moguće preuranjene kampanje, zlouporabe javnih resursa i djece u političke svrhe. Odluke SIP-a ukazuju na promjenu dosadašnje prakse i podizanje praga tolerancije za ove pojave, koje su u prethodnim izbornim ciklusima rigorozno kažnjavane.
Tako je niz foruma SDA u Tavniku, održanih u osnovnim školama, prošao bez sankcija, iako su ti skupovi bili osporavani iz više razloga, što je TI BiH također naveo u prijavi. Prije svega, županijski Zakon o osnovnom obrazovanju zabranjuje političko djelovanje u osnovnim školama, što znači da se takav objekt nije mogao ni dati stranci, dok Izborni zakon zabranjuje korištenje prostorija javnih ustanova za predizborne aktivnosti. Također, u tom razdoblju strankama je bilo zabranjeno održavanje predizbornih tribina, a iako je ovo bila javna tribina za sve građane, Središnje izborno povjerenstvo zaključilo je da nije bilo preuranjene kampanje, jer u objavi SDA na društvenim mrežama nema poziva za glasanje.
-Sama činjenica da su tribine bile otvorene za građane i da se u najavama koriste izrazi poput “glas građana u fokusu”, “otvoreni razgovor s građanima”, “sastanci s građanima” ili “saslušana mišljenja građana” ne predstavlja izbornu promociju. Naprotiv, komunikacija političkih subjekata s građanima sastavni je dio njihovih redovitih političkih aktivnosti tijekom cijelog mandata, prema odluci SIP-a.
Iako SIP nije nadležan sankcionirati kršenje zakona koji reguliraju rad obrazovnih ustanova, te zabrane trebale su biti važna okolnost prilikom utvrđivanja je li javna škola korištena za stranačku promociju i je li prekršen članak 7.2a Izbornog zakona, koji zabranjuje zlouporabu javnih resursa. Također treba podsjetiti na objavu SIP-a od 16. srpnja, u kojoj upozoravaju političke subjekte da je zabranjeno korištenje “prostorija, opreme, službenih vozila i drugih javnih resursa u svrhu kampanje”.