Unatoč pojačanim kontrolama, još uvijek se na policama trgovina u BiH znaju pronaći proizvodi koji iz brojnih razloga mogu predstavljati opasnost za korisnike. Među njima se nerijetko nađu igračke, odjeća i ostali proizvodi za djecu. Tako je u pola godine s tržišta Bosne i Hercegovine povučeno 2178 komada nesukladnih igračaka – pištolja s mecima. Kako se navodi na službenoj stranici Agencije za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine, ova agencija je s mjerodavnim inspekcijama Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Distrikta Brčko Bosne i Hercegovine provela od 1. ožujka 2025. do 17. studenog 2025. godine zajednički nadzor igračaka pištolja s mecima, piše Večernji list BiH.
U skladu sa Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda (Službeni glasnik BiH, broj 102/09), proizvođač je obvezan na tržište stavljati samo sigurne proizvode. Igračke pištolji s mecima smatraju se sigurnima u pogledu mehaničkih i fizičkih osobina ako ispunjavaju sigurnosne zahtjeve utvrđene Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda (Službeni glasnik BiH, broj 102/09) i normom BAS EN 71-1+A1:2019 – Sigurnost igračaka – dio 1: Mehanička i fizička svojstva – naveli su iz Agencije za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine. Dalje ističu kako je tijekom provođenja aktivnosti nadzora igračaka pištolja s mecima s tržišta Bosne i Hercegovine uzeto devet modela pištolja s mecima. Laboratorijskim ispitivanjima je utvrđeno da tri modela nisu zadovoljila zahtjeve vezane uz ispitivanje na zatezanje. Osim toga, osam modela nije posjedovalo prateće upozorenje o potencijalnoj opasnosti od ciljanja u oči ili lice. U okviru provedbe nadzora ovih proizvoda povučeno je s tržišta 2178 komada nesukladnih igračaka pištolja s mecima, od toga je 2031 komad uništen.
Za jedan neusklađeni model izvršeno je usklađivanje proizvoda u količini od 321 komada. Navedene igračke nisu jedini nesigurni proizvodi za djecu koji su se posljednjih mjeseci našli na policama trgovina u ovoj zemlji. Iz Agencije upozoravaju na dječju svjetiljku nepoznate robne marke, tip DY23489, kojoj je uvoznik FIS d. o. o. Vitez. Navedena dječja svjetiljka predstavlja opasnost od strujnog udara i požara zato što: nije ispravno konstruirana, odnosno nema zaštitni transformator, i nije propisno označena. Također, proizvod nije usklađen s naredbom o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu unutar određenih naponskih granica i standardom BAS EN 60598-2-10. Nadležna inspekcija uvozniku je naložila mjere povlačenja proizvoda s tržišta i njegovo uništavanje, a potrošačima koji posjeduju ovaj proizvod preporučuje se da ga prestanu koristiti i da ga vrate uvozniku ili u trgovinu maloprodaje gdje su ga kupili. Zbog rizika od ozljede oka i oštećenja vida s tržišta BiH povučeno je više vrsta laserskih pokazivača. Također, zbog rizika od gušenja zbog mogućnosti odvajanja sitnih dijelova s tržišta Bosne i Hercegovine naloženo je povlačenje bomber-jakne za bebe – dječake PLU 614536. Riječ je o jakni proizvođača Pepco iz Poljske.
- Preporučuje se potrošačima koji su kupili ovaj proizvod da ga prestanu upotrebljavati i da ga vrate u najbližu Pepco trgovinu. Trošak kupnje proizvoda bit će vraćen. Račun nije potreban. Opoziv proizvoda traje do 15. listopada 2025. godine – stoji na stranici Agencije za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine.