Paprene cijene voća u BiH: Borovnice vrtoglavih 50 KM, trešnje preko 20

trešnje
trešnje/ilustracija
Podjeli

Zbog smanjene domaće proizvodnje, ali i zbog prekomjernog uvoza u BiH, cijene voća dostižu dvocifrene brojke, pa tako kilogram trešanja košta više od 20 maraka, dok je kilogram borovnica dostigao i 50 maraka.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, istakao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da godinama unazad poljoprivrednici traže zaštitu domaće proizvodnje, ali bolju i veću podršku.

“Mi imamo uvjete da možemo da proizvedemo skoro sve voće, sem banana i ananasa, koji kod nas nikad nisu uspijevali. Nije normalno da kilogram trešanja košta 25 maraka, da jagoda bude 20, da kilogram borovnice košta preko 50 maraka”, kazao je Bićo.

Dodao je da se zbog nebrige države i vlasti došlo u situaciju da su te proizvodnje skoro zanemarljive.

“Uz sve to se nadovezuju i klimatske promjene, kasni mrazevi, slabiji urodi, pa dolazimo u situaciju da nam uvozni lobi, protiv kojeg smo se mi borili, diktira sve”, kazao je Bićo.

Dodao je da su trešnje u Sarajevu jedno vrijeme bile oko 25 maraka, dok su u isto vrijeme u Čapljini bile pet do osam maraka po kilogramu.

“Na ovaj način trgovci, šverceri ubiru ekstra profit, država treba da se pobrine o tome”, kazao je Bićo i istakao da na kraju uvijek najgore prođu građani.

Da su poljoprivrednici godinama upozoravali na problem prekomjernog uvoza i da će on dovesti do smanjene proizvodnje, kaže i Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske.

“Došlo je do pada domaće proizvodnje, pa zbog toga i ne čudi zašto su cijene određene vrsta voća previsoke”, kazao je Marinković i dodao da sve cijene zavise od ponude i potražnje.

Kako je pojasnio, sigurno su i trgovci ti koji ubiru veliki profit, jer, kako ističe, sigurno cijene voća iz zemalja iz koje se uvozi nisu tako visoke.

“Značajno su povećane cijene u trgovačkim lancima, što u konačnici plaćaju krajnji potrošači”, kazao je Marinković.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, kazala je za “Nezavisne novine” da je voće za potrošače postalo luksuz.

“Imamo smanjenu proizvodnju i voća i povrća, uvozni lobi je prejak, a mi sve to pravdamo, kao mi smo potpisali takve ugovore da moramo određene količine uvoziti, ali ne abnormalne koje mi uvozimo dok naši poljoprivrednici bacaju neke proizvode”, kazala je Marićeva.

Dodala je da su jagode, ali i trešnje ove godine doživjele nevjerojatne cijene, te istakla da to i ne čudi, jer građani slabo otkupljuju od naših poljoprivrednika.

“Voće je postalo dostupno samo bogatima”, kazala je Marićeva i istakla da se ljudi vrlo lako odreknu nečeg što nije najosnovnije.

“Pa, kilogram mesa košta skoro kao i kilogram trešanja, a četveročlana obitelj i od kilograma mesa može napraviti dva ručka”, kazala je Marićeva.

Iz jednog marketa u Banjaluci ističu da cijena borovnica od 100 grama iznosi 4,99 KM.

“U ponudi imamo nekoliko korpica u pakovanju od 100 grama”, ističu iz ovog marketa, pišu Nezavisne.

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

OTVOREN JE NATJEČAJ, DONOSIMO DETALJE: Prijave za smještaj u Studentski centar Mostar za studente starijih godina – akademska 2025./2026. godina

Studentski centar Sveučilišta u Mostaru počeo je sa pripremama za iduću akademsku godinu. Od 16. lipnja otvoren je Natječaj za prijem studenata starijih...

NOVI HOROR U HERCEGOVINI: Tri osobe poginule u prometnoj nesreći

U sudaru automobila i motocikla u naselju Volujac u Trebinju smrtno su stradala tri osobe “Dogodila se teška prometna nesreća. Tri osobe sa...

Propala tvrtka koja se bavila kupovinom dugovanja u BiH

U posljednjih desetak godina na prijedlog tvrtke “Bora” iz Banja Luke koja se bavila trgovinom dugova sudovi su prodali milijunsko vrijednu imovinu njenih...

Liječnici ne podržavaju štrajk i najavljuju puno pružanje zdravstvenih usluga

Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Hercegovačko-neretvanske županije Milenko Bevanda primio je danas predsjednika i potpredsjednika Liječničke komore HNŽ-a Darka Kneževića i Mehmeda...

Povijesni zahvat u Mostaru: Prva laparoskopska operacija ehinokokne ciste na jetri kod djeteta u BiH

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar 13. lipnja 2025. godine po prvi put u Bosni i Hercegovini uspješno je izvedena laparoskopska operacija pericistektomije ehinokokne...

Slični članci

Počele prijave za upis učenika u prve razrede srednjih škola u ŽZH

Ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke Daniela Perić donijela je...

NLB Banka, Mastercard i JKP OSG nagrađuju korisnike parkinga u Sarajevu

NLB Banka Sarajevo, u suradnji sa kompanijom Mastercard i JKP Općine Stari...

GRAD MOSTAR: Projekt Park Centra gradi se sukladno važećim dozvolama i predviđenom dinamikom

Projekt „Park Centar“ gradi se prema važećem odobrenju za građenje. Podsjećamo kako...

Cijene na moru divljaju, a u BiH savjetuju kako na Jadranu ručati za manje od 5 eura

Cijene na Jadranu iz godine u godinu sve su više pa turisti...