Prema najnovijim dugoročnim prognozama za proljeće 2025., očekuje se značajan utjecaj La Nine na vremenske uvjete u Europi.
Predviđa se da će nad kontinentom dominirati sistem visokog tlaka dok će nad zapadnim i sjeverozapadnim dijelovima biti prisutan nizak pritisak. Meteorološka proljetna sezona traje tri mjeseca, od ožujka do svibnja, a zbog prijelaza iz zime u ljeto, očekuje se dinamično vrijeme, izvještava Severe Weather.
Smatra se da će oceanski događaj La Nina imati neočekivanu ulogu ove sezone. Obično je teško pronaći ili vidjeti bilo kakav pravi utjecaj La Nine na Europu. Jedan od važnih velikih pokretača ove sezone je događaj La Nina u tropskom dijelu Tihog oceana. Ali, iako je postajao sve jači u posljednja dva mjeseca, postoje samo osnovne naznake koliku će ulogu imati u proljeće 2025. u Europi. Predviđa se da će La Nina ostati barem do ranog proljeća. Ali atmosferski utjecaj tako velikih anomalija može trajati duže, pokrivajući cijelu proljetnu sezonu sjeverne hemisfere. La Nina bi mogla donijeti toplija i suša proljeća u dijelove središnje i zapadne Europe. Ali više padavina često se nalazi nad jugozapadnim, zapadnim i sjevernim dijelovima Europe te također nad Sredozemnim morem.
Severe Weather Europe koristi dva sezonska modela za prognozu ECMWF (Europski centra za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO model, iz službenog britanskog Met-Officea.
Proširena prognoza ECMWF-a pokazuje većinom veći pritisak u središtu središnje i istočne Europe. Zona niskog tlaka nalazi se u krajnjem sjevernom Atlantiku i iznad sjeverozapadne Europe, a izgleda vrlo slično proljetnom utjecaju La Nine. Gledajući prognozu površinske temperature, vidi se topliji uzorak za većinu središnjih i sjevernih dijelova Europe. Na to utječu zona visokog pritiska i jugozapadno strujanje iz područja niskog tlaka u Atlantiku. Vidi se i tendencija normalnih do nižih temperatura nad jugozapadnom i dijelovima srednje Europe i jugoistoka. Za ožujak se prognozira manje padavina u većem dijelu srednje Europe i prema istoku. Opet, to je zbog utjecaja područja visokog tlaka. Ali, više padavina može se vidjeti nad južnim, zapadnim i sjevernim dijelovima, pod utjecajem zone niskog pritiska sa sjevernog Atlantika i nad zapadnim Sredozemljem.
Anomalija visokog tlaka nad Europom tipična je za proljeće La Nine, pa postoji mogućnost da je ovaj obrazac donekle povezan s njenim globalnim utjecajem. Toplije temperaturne anomalije i blaži uvjeti vjerojatniji su u zapadnom središnjem, središnjem dijelu i prema istoku. Središnja i zapadna područja vjerojatno bi mogla vidjeti povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod utjecajem zona niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika.
Što se tiče padavina, u Europi se više padavina predviđa u jugozapadnim, središnjim i sjevernim krajevima. To se očekuje zbog prognoziranog područja nižeg površinskog pritiska nad jugozapadnom Europom i šire zone niskog tlaka iznad sjevernog Atlantika za sjeverne dijelove. U kombinaciji s nižim temperaturama, to također utječe na potencijal snježnih padavina u rano proljeće.
Iako je proljeće općenito poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek bi moglo biti snježnih padavina, naročito u ožujku. Ali, prema posljednjoj prognozi snježnih padavina za ožujak-svibanj 2025., veći dio kontinenta ima snježne padavine ispod normale. Naravno, to ne znači da neće padati snijeg, već to samo znači da je rjeđi od prosjeka u zadnjih 30 godina. Jedna hladna fronta s odgovarajućim hladnim zrakom može donijeti veliku količinu snježnih padalina u središnjim dijelovima Europe, a to se vjerojatno neće pojaviti u mjesečnom prosjeku.
UKMO model pokazuje nešto drugačiju prognozu od ECMWF-a. Prikazuje zonu visokog pritiska sa središtem iznad zapadne Europe i signal područja niskog pritiska iznad dalekog sjevernog Atlantika. Zona visokog pritiska proteže se i prema istoku, pokrivajući veći dio Europe. Temperaturna prognoza pokazuje uglavnom toplije uvjete od normalnih u većem dijelu kontinenta, naročito u sjevernim i sjeveroistočnim regijama.
Gledajući padavine, vide se uglavnom suši uvjeti nad dijelovima središnje i zapadne Europe. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog tlaka iz ovog modela. Ali sjeverna i južna Europa pokazuju više padavina u proljeće, što ukazuje na utjecaj zone niskog pritiska na sjeveru i zone nižeg tlaka nad Sredozemnim morem. Više proljetnih snježnih padalina predviđa se u sjeverozapadnoj Skandinaviji, gdje su temperature još dovoljno niske, a područje niskog pritiska donosi obilje padavina.