U utorak je Stožer civilne zaštite grada Mostara održao sastanak u vezi s požarom na odlagalištu otpada Uborak, nakon čega je gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao da ne postoji mogućnost eksplozije metana te da nema potrebe za panikom.
-Trenutno pokušavamo riješiti dva problema, jedan je potpuno gašenje požara, a drugi je uklanjanje miješanog komunalnog otpada iz grada. Tijekom razgovora s vatrogascima utvrđeno je da je jedina mogućnost gašenja požara zatrpavanje polja odlagališta, te je angažirana tvrtka koja će danas započeti s tim procesom – rekao je Kordić.
Što se tiče uklanjanja komunalnog otpada, gradonačelnik je rekao da je određena lokacija koja će se koristiti isključivo za pretovar otpada.
-Otpad se neće odlagati nigdje drugdje u Mostaru, na nekim divljim odlagalištima. Lokacija za pretovar određena je u Vrapčićima i doslovno na tom mjestu otpad će se pretovarati iz “specijalnih automobila”, tj. vozila koja skupljaju otpad, u adekvatna vozila, koja će potom ići na druge lokacije gdje će se otpad trajno zbrinuti – rekao je Kordić.
Gradonačelnik je potvrdio da se o prihvatu otpada trenutno razgovara s nekoliko sanitarnih odlagališta otpada na području Federacije BiH i Republike Srpske.
Također, na jutrošnjem sastanku donesena je odluka o angažiranju tvrtke koja će kontinuirano pratiti kvalitetu zraka, posebno u sjevernom dijelu grada.
-Kvaliteta zraka trenutno je lošija, ali ništa zabrinjavajuće za zdravlje, osim za rizične skupine koje imaju plućne ili druge probleme. Na satnoj bazi obavještavat ćemo naše građane o kvaliteti zraka. Kontaktirali smo i Federalni zavod za javno zdravstvo, koji će se također uključiti s preporukama i adekvatnim mjerama – rekao je Kordić.
Gradonačelnik se osvrnuo i na pisanja određenih portala da postoji mogućnost eksplozije metana na odlagalištu.
-Kontaktirali smo struku, a oni tvrde da nema rizika od eksplozije metana jer požar uopće nije zahvatio staro polje odlagališta otpada, koje bi eventualno moglo imati takve “špilje plina”. Takozvano “sedlo”, najnovije odlagalište otpada u kojem nema mogućnosti da se u međuvremenu stvorio takav plin. Panika se ne smije širiti izjavama ljudi koji o ovome nemaju pojma, a pogotovo ne od ljudi koji su uvelike bili odgovorni za cijelu ovu priču – rekao je Kordić.
Po Kordićevim riječima, prerano je govoriti o uzrocima požara.
-Jučer sam rekao da neću nagađati niti bih želio da ova situacija ide u smjeru tko je kriv i što se dogodilo, kako bismo izgubili fokus s onoga što trebamo učiniti, a to je spriječiti i spasiti situaciju. Županijski MUP je na terenu, istražuju uzroke požara i kada budemo imali službene informacije, izaći ćemo s tim – rekao je gradonačelnik Mostara.
Šteta nakon požara je višemilijunska.
-Komisija će izaći na teren kada uvjeti dopuste. Šteta je sigurno višemilijunska. Izgorjeli su vrlo vrijedni strojevi, reciklažno dvorište, strojevi za odvajanje otpada i sva oprema kojom upravlja JP “Deponija”, izgorjele su zgrade. Oprema je osigurana kod osiguravajućih društava i obaviješteni su, ali i ovo je proces koji ima svoju dinamiku – zaključio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.