Kako da se radnici kojima poslodavci odbijaju isplatiti topli obrok i kartu izbore za to, koliko je najniži topli obrok?

Podjeli

Primjenom uredbe o minimalnoj plaći od 1.000 KM Vlade Federacije Bosne i Hercegovine od 1. siječnja, mnogi radnici u realnom sektoru su se našli u problemu jer sada poslodavci izbjegavaju da uposlenicima isplate topli obrok i kartu. Ili im uplate ponižavajući topli obrok koji po danu nije ni pet KM, piše Faktor.

Ranije je minimalna plaća bila 619 KM. Sa neisplaćenim toplim obrokom, kartom, minulim radom, radnici su ponovo na istom.
Savez samostalnih sindikata BiH pozvao je članove i članice, ali i radnike koji nisu sindikalno organizirani da im prijave slučajeve zloupotrebe i kršenja uredbe vlade FBiH o minimalnoj plaći.

Ukoliko se radnici pobune, poslodavci im isplate mizerni topli obrok do 120 KM

Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH već ranije za Faktor je kazao kako im se požalio veliki broj radnika zbog neisplaćivanja toplog obroka i karte, ali to rade anonimno jer se boje odmazde na poslu.

Na društvenim mrežama poniženi radnici iznose svoja iskustva navodeći kako nemaju kome da se obrate jer nisu dio kolektivnog ugovora i da im se gazde smiju u lice. Nude im ugovore bez iznosa plaće, ne žele da isplate topli obrok i kartu navodeći kako nisu obavezni. Ukoliko se radnici pobune, uglavnom mali broj njih smije, dobiju mizerni topli obrok do 120 KM. Karte nema.

Predsjednika SSS BiH Selvedina Šatorovića smo pitali koliko najniže poslodavac u realnom sektoru može dati radniku topli obrok.
– Naknada za topli obrok je naknada koja nema karakter plaće. Ovo pravo regulira se prvenstveno kolektivnim ugovorima, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Pravilnik o radu nije obavezan donositi poslodavac koji ima do 30 radnika. Ako je pomenutim aktima ova naknada propisana kao pravo radnika, poslodavac je ne može jednostrano ukinuti.

Ugovor o radu (ako je njime utvrđeno pravo na naknadu za topli obrok) se ne može promijeniti bez suglasnosti radnika, bilo izmjenom ugovora ili otkazom ugovora uz ponudu novog ugovora sa izmijenjenim uvjetima. Radnik ako i prihvati taj izmijenjeni ugovor, zadržava pravo da pred nadležnim sudovima osporava dopuštenost takve izmjene – govori Šatorović.

Naknada za topli obrok ide do jedan posto od prosječne plaće u FBiH 

Dodaje da, ako je pravo na topli obrok regulirano pravilnikom o radu, poslodavac mora isplaćivati ovu naknadu dok je takva odredba pravilnika na snazi.

– Ako poslodavca obavezuje kolektivni ugovor kojim je propisano pravo na naknadu za topli obrok, poslodavac to pravo ne može isključiti pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Oni moraju biti u skladu sa kolektivnim ugovorom, a ako postoji razlika, primjenjuje se ono pravo koje je za radnika povoljnije (član 19. stav 3. Zakona o radu).

Svim kolektivnim ugovorima je regulirano pravo na topli obrok, odnosno, naknadu za topli obrok u iznosu od 0,5 posto, 0,7 posto, 0,8 posto do jedan posto od prosječne plaće u Federaciji BiH po radnom danu – kaže Šatorović i dodaje:

– Poslodavac kojeg obavezuje neki od ovih kolektivnih ugovora ili pojedinačnih kolektivnih ugovora, ne može radniku uskratiti pravo na topli obrok ako je to pravo ugovoreno.

Ako i ima primjera ukidanja toplog obroka, u većini slučajeva se radi o pravno diskutabilnim odlukama poslodavaca, gdje radnici zaštitu svojih prava mogu tražiti putem suda.

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

Provjerite novac kod sebe, povlače se stare novčanice od 50 eura

Europska središnja banka (ECB) odlučila je postupno povući starije verzije novčanica od 50 eura iz optjecaja s ciljem dodatnog povećanja sigurnosti platnog prometa....

NERVOZA RASTE: Žižović na izlaznim vratima Borca?

Mladen Žižović imenovan je trenerom Borce prošlog ljeta kada je potpisao jednogodišnji ugovor s mogućnošću produženja. Od tada do danas, pisao je najljepše...

Radnici neće raditi za 406 KM: Sindikat traži minimalac od 1.150 KM

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović danas je izjavio da radnici/e više nikada neće raditi za “društveno opasnih 406 KM”. Istakao je...

Znanstveni dan MoStarta: Sinergija znanosti, tehnologije i obrazovanja za digitalnu budućnost

Znanstveni dan, treći tematski dan međunarodne konferencije MoStart, potvrdio je status MoStarta kao platforme koja povezuje znanstvenike, akademsku zajednicu i predstavnike industrije, s...

Mladić iz BiH osvojio 50.000 eura na njemačkoj verziji “Milijunaša”

Arman Hodžić (20) iz Bosne i Hercegovine je u četvrtak navečer osvojio 50.000 eura na popularnom televizijskom showu “Tko želi biti milijunaš?” (njem....

Slični članci

‘Briješka zvona 2025.’: Povratak kulturne manifestacije s više od 80 događaja

Nakon petogodišnje stanke, Grad Široki Brijeg ponovno pokreće kulturno-umjetnički projekt ”Briješka zvona”,...

Zrinjski doveo velikog talenta, preoteo ga Crvenoj Zvezdi i Partizanu

Nakon sjajne sezone u U-19 Premijer ligi BiH, gdje je u 24...

Novi pretres zbog droge u Konjicu, pronađena veća količina ‘speeda’

Pripadnici Sektora kriminalističke policije Ministarstva unutarnjih poslova HNŽ, u suradnji s policijskim...

Kerum: Puljak je ženu s rakom izbacio iz gradskog stana

Jutros se opet oglasio i Željko Kerum. Pokušao je objasniti jučerašnju izjavu...