Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua objavio je jutros da nema primirja na jugu Gaze.
U ranijim izvještajima, Reuters navodi da bi dogovor mogao biti postignut između Egipta, SAD-a i Izraela koji bi omogućio da se danas nakratko otvori prijelaz Rafah, kako bi humanitarna pomoć mogla stići u Gazu, a neki Palestinci s dvojnim državljanstvom mogli izaći u Egipat.
Čini se da videosadržaj prijelaza Rafah pokazuje mnogo ljudi i obitelji s malom djecom kako se okupljaju u području graničnog prijelaza, ali i dalje nije jasno hoće li prijelaz biti otvoren.
– Trenutno nema primirja i humanitarne pomoći u Gazi u zamjenu za izvlačenje stranih državljana – priopćio je ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Očekivalo se da će granični prijelaz Rafah biti otvoren jutros u 9 sati po lokalnom vremenu, dok se neka vozila i kamioni pod zastavom UN-a mogu vidjeti kako se kreću prema prijelazu.
U međuvremenu, Izrael je najavio evakuaciju stanovnika koji žive u 28 zajednica u blizini granice s Libanom.
Izraelci koji žive na teritoriji unutar nešto više od dva kilometraod Libanona upućeni su da se evakuiraju dalje od granice, objavilo je izraelsko ministarstvo obrane.
Čini se da su granični sukobi eskalirali između boraca libanonskog Hezbolaha i izraelske vojske, upozorile su UN-ove mirovne snage.