Hrvatski znanstvenik s kanadskom adresom, akademik Igor Štagljar i njegov tim objavljeni su u uglednom časopisu Nature Biotechnology. Uz pomoć umjetne inteligencije i kvantnih računala otkriveni su prototipovi lijekova za neizlječive tumore, prenosi HRT.
Višestruko ubrzan proces razvoja lijekova za tumore s pomoću umjetne inteligencije otkriće je tima hrvatskog znanstvenika.
- Umjetna inteligencija omogućava brzu analizu milijuna kemijskih spojeva, ona predviđa njihove učinke, eliminira one s niskim potencijalom prije nego što se testiraju u laboratoriju. Bez umjetne inteligencije ovaj proces bi trajao pet-šest godina, no mi smo sada pokazali da umjetna inteligencija u kombinaciji s kvantnim računalima omogućava brže, preciznije i ciljano otkrivanje novih terapija u samo nekoliko mjeseci, rekao je znanstvenik Igor Štagljar.
U središtu istraživanja je protein KRAS. Njegove mutacije najčešće su u tumorima gušterače, debelog crijeva i pluća.
- Time se znatno smanjuju troškovi i vrijeme razvoja novih lijekova. I naš moto koji smo ovdje razvili je test quick-fail fast što je potpuno novi pristup u razvoju lijekova, objasnio je.
Ali ne samo lijekova nego i u rane detekciji tumora kao i prepoznavanju biomarkera za dijagnostiku te ciljane terapije.
U Štagljarovu timu bile su i specijalizantice onkologije, doktorice Lela Bitar i Dora Čerina Pavlinović.
- Još uvijek indirektno znači za naše pacijente u smislu brže uspostave novih lijekova, odnosno otkrivanja novih lijekova. Trenutačno se odnosi još na pretkliničku fazu i skraćuje taj period s višestrukih godina na svega nekoliko mjeseci. Za naše pacijente to znači da će imati opciju novih lijekova, brže uključenje u klinička istraživanja i potencijalno u budućnosti novu paletu lijekova, navela je dr. sc. Dora Čerina Pavlinović, liječnica KBC-a Split.
U kliničkim ispitivanjima trenutačno je čak više lijekova jedne biotehnološke tvrtke s kojom surađuje Štagljarov laboratorij.
- Ta kompanija ima već 17 spojeva u kliničkim fazama istraživanja od kojih su tri u samoj završnoj fazi, ja sam uvjeren da će Insilico medicine biti jedan od prvih kompanija koja će imati odobren lijek od FDA, to bi se moglo dogoditi za jednu do dvije godine, rekao je znanstvenik.
I zato su suradnje važne, pogotovo međunarodne. Ishodi liječenja raka u srednjoistočnoj Europi slabiji su nego u zapadnoj Europi i Americi za gotovo 20 posto, ističe profesor Vrdoljak.
- Naša budućnost jest imati još bolju međunarodnu suradnju, brže razvijati nove onkološke lijekove, davati ih bolje i više našim bolesnicima i osigurati potpunu implementaciju znanosti, naročito u kliničkom smislu, a što će rezultirati boljim ishodima liječenja raka u Hrvatskoj na duge staze, ispričao je prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, dr. med., predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split.
Tako su za onkološke pacijente vrsni liječnici svjetionici koji donose više vjere i nade u bolje sutra.