Sedam života izgubljeno je krajem tjedna i prvog dana vikenda na cestama u Bosni i Hercegovini. U prometnoj nesreći koja se u četvrtak popodne dogodila u mjestu Brezovo Polje, na putu Brčko – Bijeljina, poginule su dvije osobe, a tri su ozlijeđene. Nesreća se dogodila kada je vozač Peugeota izgubio kontrolu i udario u stub pored ceste, piše Avaz.
Zaustavljen kamion
Stravična prometna nesreća, u kojoj su poginuli zastupnik u NSRS Srđan Todorović, njegova supruga i desetogodišnje dijete dogodila se u subotu na autocesti Banja Luka – Prnjavor. Do nesreće je došlo nakon što je njihov automobil Volvo u velikoj brzini naletio na kamion, koji je zbog ranije nezgode bio zaustavljen na autocesti. Dvoje maloljetne djece oporavlja se od ozljeda zadobivenih u ovoj nesreći.
Dvojica motociklista stradala su u Hadžićima i Maglaju. U sudaru dva motocikla kod Hadžića život je izgubio devetnaestogodišnji Harun Zahirović. Ove godine trebao je završiti medresu. Okolnosti nesvakidašnje nesreće još se istražuju.
Na magistralnoj cesti M-17 u Kosovi kod Maglaja stradao je mladić Ramo Smajić. U ovoj nesreći sudjelovali su Mercedes i motocikl, koji se nakon sudara zapalio. S poginulim mladićem na motociklu je bila još jedna maloljetna osoba, koja je zbrinuta u Županijskoj bolnici Zenica.
Dok se obitelji, prijatelji i sugrađani opraštaju od novih žrtava, još jedanput treba upozoriti da prometne nesreće u BiH svake godine odnose stotine života. Prema podacima BIHAMK-a, tokom 2024. godine na bh. cestama dogodile su se 35.854 prometne nezgode u kojima su život izgubile 222 osobe, 1.842 osobe su zadobile teže, a 9.458 lakše tjelesne povrede.
Zabrinjavajuća statistika
U posljednje tri godine BiH je u prometnim nesrećama izgubila 699 svojih stanovnika. U 2022., 2023. i 2024. godini na cestama je 5.091 osoba teže, a 27.411 lakše ozlijeđeno.
- Trend smanjenja ukupnog broja prometnih nezgoda, koji je započeo 2017. godine, prekinut je i ponovo bilježimo porast broja prometnih nezgoda. Prema navedenim podacima, možemo zaključiti da se na području BiH dnevno tijekom 2024. godine događalo u prosjeku 98 prometnih nezgoda, od toga 22 prometne nezgode s poginulim i povrijeđenim osobama – navodi se u informaciji BIHAMK-a.
Trend smanjenja ukupnog broja prometnih nezgoda, koji je započeo 2017. godine, prekinut je i ponovo bilježimo porast broja prometnih nezgoda.