Akciju otkrivanja mreže web-stranica na kojima su terorističke i ekstremističke grupe vrbovale maloljetnike izvršio je Europol 27. svibnja.
Kako navode iz Europola, akcija je sprovedena i na Balkanu, to jeste u BiH, Albaniji, Sloveniji, Srbiji, te u zemljama Europe, Austriji, Belgiji, Češkoj Republici, Danskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Irskoj, Malti, Portugalu, Španjolske, Ukrajini i Velikoj Britaniji.
Izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle poručila je da “terorističke grupe sve više targetiraju mlade ljude”, te da oni “eksploatira njihovu ranjivost, ali i sposobnost za korištenje interneta za promoviranje svoje nasilne i ekstremističke agende.”
Snažna suradnja između javnih vlasti i privatnih partnera ključna je za sprječavanje radikalizacije maloljetnika koja može dovesti do samopovređivanja i ugrožavanja društva – navela je ona.
Iz Europola je još navedeno da su terorističke organizacije razvile “nove taktike za regrutaciju i pridobivanje sljedbenika, prilagođavajući svoje poruke i ulažući u nove tehnologije i platforme kako bi manipulirali i doprijeli do maloljetnika.”
Propaganda koja je identificirana tijekom operativnih aktivnosti uključivala je sadržaj koji kombinira slike i video snimke djece sa ekstremističkim porukama, kao i materijale koji daju upute radikaliziranim roditeljima kako da odgajaju buduće teroriste, navodi se na stranici Europola.
Privlačenje mlađe publike
Jedno od ključnih zapažanja, kažu još iz Europola, koje je dovelo do ove koordinirane akcije jeste upotreba vještačke inteligencije, posebno u kreiranju slika, tekstova i video snimaka osmišljenih tako da privuku mlađu publiku.
Propagandisti ulažu u sadržaj poput kratkih video zapisa, mimova i drugih vizualnih formata, pažljivo stiliziranih da se dopadnu maloljetnicima i obiteljima koje bi mogle biti podložne ekstremističkoj manipulaciji, kao i u sadržaje koji uključuju elemente igrica uz teroristički audio i vizualni materijal.
Također, kako ističu, još jedan način vrbovanja je glorifikacija maloljetnika koji su sudjelovali u terorističkim akcijama. U tom smislu, teroristička propaganda pretežno cilja muške maloljetnike, manipulirajući ih da se priključe ekstremističkim grupama kroz promociju herojske naracije koja ih prikazuje kao ‘ratnike i nadu društva’. Ženske maloljetnice se rjeđe spominju, a njihove uloge su uglavnom ograničene na odgajanje i indoktrinaciju budućih “boraca” za cilj, priopćili su iz Europola.
Taktika je i prikazivanje ranjene ili ubijene djece u zonama sukoba, odnosno tzv. “narativ žrtve.”
Ova manipulacija ima dvostruki cilj: poticanje emocionalne identifikacije sa žrtvama, uz istovremeno raspirivanje želje za osvetom i daljom nasilnom akcijom – poručuju iz Europola.
Sveukupno je ovom akcijom obuhvaćeno više od 2.000 web stranica koje su na jedan od navedenih načina vrbovali maloljetnike za pridruživanje ovim ekstremističkim grupama.