Unija poslodavaca u RS upozorila je na nekoliko negativnih pokazatelja u ovom entitetu koji dovode u pitanje ekonomski rast i održivost ukupnog sustava.
Izneseni su podaci da je u posljednjih godinu dana, od svibnja prošle do svibnja ove godine, u RS došlo do pada industrijske proizvodnje za 10,9 posto, dok je zaposlenost u industriji manja za pet posto i izgubljeno je 2.600 radnih mjesta.
Također, izvoz je u prvih pet mjeseci ove godine smanjen za oko 8,6 posto u odnosu na isti period lani, dok je uvoz povećan za 4,7 posto. Jedan od pozitivnih pokazatelja je rast plaća koje su u prvom kvartalu ove godine realno veće za 9,6 posto u odnosu na prošlogodišnje.
-Vidljivi su negativni makroekonomski i financijski trendovi koji u kombinaciji sa dugogodišnjim lošim demografskim trendovima posljedično ugrožavaju dalji ekonomski rast i održivost ukupnog sustava – poručeno je na okruglom stolu u Banjoj Luci, a kojem su nazočili i predstavnici sindikata, akademske zajednice i institucija RS.
Sudionici okruglog stola zaključili su kako je postoji pad produktivnosti koji prati značajan rast plaća, zbog čega se zaključuje da administrativni pritisak na rast plaća ima posebno negativan učinak po konkurentnost ekonomije RS.
Predložili su nekoliko mjera sa ciljem stabilizacije i transformacije domaće ekonomije, kao što su transformacija obrazovnog sustava, privlačenje stranih investitora i tehnološki razvoj.
-Nužno je izdvojiti značajnija sredstva za tehnološki razvoj, edukaciju zaposlenih, istraživanje i razvoj, oko 100 milijuna KM. Treba omogućiti da poslodavci prilikom planiranja investicijskih ulaganja raspolažu podatkom o iznosu državne pomoći, kao i omogućiti da sve grane gospodarstva ostvaruju ovu podršku – istaknuto je.
Traže i da se zakonom uredi način utvrđivanja najniže plaće i predlažu porezna rasterećenja za najpogođenije gospodarske sektore, te uvođenje diferencirane razine minimalnih plaća. Poslodavci su predložili i transformaciju Zavoda za zapošljavanje RS koji bi se usmjerio na pronalazak kvalificirane radne snage na stranim tržištima i njihovu dokvalifikaciju, ali i reformu Porezne uprave i Inspektorata RS.