Rusija je počela koristiti svoje nove borbene tenkove T-14 Armata za vatru na ukrajinske položaje, “ali oni još nisu sudjelovali u izravnim jurišnim operacijama”, izvijestila je u utorak državna novinska agencija RIA, citirajući izvor blizak ovoj temi.
RIA je priopćila da su tenkovi opremljeni dodatnom zaštitom na bokovima, a posade su prošle “borbenu koordinaciju” na poligonima u Ukrajini.
Tenk T-14 ima kupolu bez posade, a posada daljinski kontrolira naoružanje iz “izolirane oklopne kapsule smještene u prednjem dijelu trupa”.
Tenkovi imaju maksimalnu brzinu na autoputu od 80 kilometara (50 milja) na sat, javila je RIA.
Britanska vojna obavještajna služba je u siječnju izvijestila da ruske snage u Ukrajini oklijevaju da prihvate prvu tranšu tenkova zbog njihovog “lošeg stanja”.
Također je priopćeno kako bi bilo kakvo raspoređivanje T-14 vjerovatno bila “odluka visokog rizika” za Rusiju, i donesena prvenstveno u propagandne svrhe.