Republika Srpska suočava se sa sve izraženijim deficitom obiteljskih liječnika jer mladi liječnici rjeđe biraju ovu granu medicine i radije se odlučuju za druge, atraktivnije specijalizacije.
Ovaj dugogodišnji problem dolazi do izražaja diljem Srpske, gdje se zdravstveni centri bore s preopterećenošću i nedostatkom osoblja.
Predsjednik Strukovnog sindikata liječnika RS-a, Jovica Mišić, upozorava za Srpskainfo da se gotovo sve lokalne zajednice suočavaju s ovim problemom.
-Prema normativima, Trebinju treba 14 timova, a trenutno imaju 10 liječnika. Oko 8.000 građana Trebinja trenutno uopće nema svog izabranog liječnika. Jedna klinika tamo trenutno uopće ne radi, pa ostali timovi preuzimaju njezine pacijente – kaže Mišić.
Objašnjava da je ključni razlog bijega mladih liječnika iz zdravstvenih centara njihov slabiji financijski položaj i nepodnošljivo opterećenje poslom.
-Liječnici obiteljske medicine imaju najniže koeficijente. Liječnik koji radi u bolnici ili kliničkom centru ima početnu plaću za oko 320 do 350 KM veću od liječnika obiteljske medicine s minimalnim kvalifikacijama. Naravno, svi bi radije išli u bolnicu – objasnio je Mišić.
Osim plaća, preostali liječnici guše se i radnom normom koju je nemoguće kvalitetno ispuniti.
-Normativno je da jedan obiteljski liječnik ima do 25 pacijenata u smjeni, od kojih bi petero došlo na preventivne preglede. U praksi naši liječnici dnevno pregledaju između 60 i 80 pacijenata. Nemaju vremena posvetiti se ljudima, saslušati ih i raditi prevenciju. Zato pacijenti danas obiteljske klinike doživljavaju samo kao mjesto gdje idu po uputnicu za specijalista – rekao je Mišić.
Upozorava da zdravstveni sustav u Srpskoj nema dugoročnu kadrovsku strategiju, te da se taj problem gomila od 2009. godine, kada je kadrovsko planiranje potpuno urušeno.
-Ne treba nam samo reforma zdravstva, već nova zdravstvena politika. Obiteljski liječnik može riješiti oko 80 posto zdravstvenih problema našeg stanovništva. Ulaganje u primarnu zdravstvenu zaštitu ulaganje je u zdravlje i gospodarstvo, jer kvalitetna prevencija smanjuje broj bolovanja i potrebu za skupim bolničkim liječenjem. Država mora hitno učiniti obiteljsku medicinu atraktivnijom kroz veće plaće i beneficije, prije nego što potpuno ostanemo bez liječnika – smatra Mišić.
Dugogodišnji problem ponovno je došao u fokus zbog privremene reorganizacije rada određenih ambulanti u Domu zdravlja Banjaluka zbog ljetnih godišnjih odmora, odlazaka u mirovinu i upućivanja na specijalizacije.
Iz te ustanove priopćili su da će izmijenjeni režim rada u ambulanti trajati do 1. rujna. Voditeljica Službe obiteljske medicine, Anastasija Stokanović, navodi da je tijekom ljeta nemoguće održati trenutni obujam posla u mreži od 33 ambulante. Podaci Doma zdravlja Banjaluka pokazuju da će ova ustanova do kraja ove godine biti bez 11 liječnika obiteljske medicine zbog odlaska u mirovinu, dok bi u sljedeće tri godine mogla biti bez dodatnih 22 specijalista.
Istovremeno, interes mladih liječnika za ovu granu medicine gotovo da i ne postoji. Na prošlom natječaju oglašeno je deset specijalizacija iz obiteljske medicine, a prijavilo se samo pet kandidata, dok za hitnu medicinu nije zaprimljena niti jedna prijava.