Županijski odbor Hercegovačko-neretvanske županije Sindikata komunalnog gospodarstva u Federaciji Bosne i Hercegovine priopćio je u srijedu kako “s velikom zabrinutošću prati posljedice požara na deponiju Uborak u Mostaru” zbog čega je ugrožena egzistencija radnika na odlagalištu.
U priopćenju se navodi kako ovaj događaj predstavlja ozbiljan problem za grad Mostar i njegove građane, posebno imajući u vidu značaj deponija za sustav upravljanja otpadom dok je požar na deponiji i dalje aktivan.
“Međutim, želimo skrenuti pažnju javnosti i nadležnih institucija na pitanje koje se u ovom trenutku ne smije zanemariti – sudbinu 48 radnika zaposlenih u JP ‘Deponija’ Mostar. Radi se o vrijednim ljudima koji su godinama obavljali izuzetno težak i odgovoran posao, često u veoma zahtjevnim uvjetima rada. Danas su, ne svojom krivicom, ostali bez mogućnosti da obavljaju svoje radne zadatke, a samim tim dovedena je u pitanje i njihova egzistencija, kao i egzistencija njihovih obitelji”, naglašavaju iz ovog sindikata.
Pozvali su Grad Mostar, nadležne gradske i županijske institucije, kao i upravu poduzeća, da hitno pristupe rješavanju ovog problema i pronađu adekvatno rješenje kojim će se zaštititi radno-pravni status ovih radnika.
“Smatramo da je neophodno osigurati da nijedan radnik ne snosi posljedice okolnosti na koje nije mogao utjecati. U ovim teškim trenutcima izražavamo solidarnost sa radnicima deponije Uborak i njihovim obiteljima, te očekujemo da će nadležni pokazati odgovornost i društvenu osjetljivost kako bi se što prije pronašlo održivo rješenje za njihov daljnji radni angažman i egzistencijalnu sigurnost”, stoji u priopćenju Sindikata komunalne privrede u FBiH.