Odvjetnica Vasvija Vidović pravomoćno je osuđena na šest mjeseci zatvora zbog pomaganja tada uhićenom predsjedniku Suda Bosne i Hercegovine, Ranku Debevcu, u skrivanju dokaza.
-Vijeće Apelacijskog odjela Suda Bosne i Hercegovine donijelo je, nakon održane rasprave, 10.3.2026. javno objavljenu drugostupanjsku presudu u kaznenom predmetu protiv optuženice Vasvije Vidović, kojom je optuženica Vasvija Vidović proglašena krivom za počinjenje kaznenog djela sprječavanja dokazivanja iz članka 236. stavka 2. Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine radnjama opisanim u presudi.
Sud je optuženici izrekao kaznu zatvora u trajanju od šest (6) mjeseci, u koju kaznu se uračunava vrijeme lišavanja slobode optuženice u vezi s kaznenim djelom, od 18.12.2023. do 20.12.2023. godine.
Optuženica je proglašena krivom 18.12.2023. godine, oko 18:00 sati, nakon što je ušla u službene prostorije Državne agencije za istrage i zaštitu, kao braniteljica tadašnjeg osumnjičenika R.D., te kada je osumnjičenici R.D. dopušteno da privatno komunicira s optuženicom Vasvijom Vidović kao braniteljicom, u posebnoj prostoriji Državne agencije za istrage i zaštitu, svjesna svojih nezakonitih radnji i želeći to, te nakon što je R.D. iz torbe koju je držao kod sebe, izvadio mobitel i prislonio ga prema njoj, optuženica Vasvija Vidović, svjesna i znajući da spomenuti mobitel treba privremeno oduzeti po nalogu Suda Bosne i Hercegovine i da služi kao dokaz u kaznenom postupku protiv R.D., uzela je telefon na njoj poznat način i sakrila ga u svoju torbu, s ciljem da skrivanjem mobitela koji služi kao dokaz znatno oteža dokazivanje nezakonitih radnji u kaznenom postupku protiv R.D. pred Sudom Bosne i Hercegovine. Protiv ove presude nije dopuštena žalba.
Podsjećamo, prvostupanjskom presudom od 5. veljače 2025. godine, optuženica Vasvija Vidović proglašena je krivom za počinjenje kaznenog djela sprječavanja dokazivanja iz članka 236. stavka 2. Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, za što je osuđena na jednu (1) godinu zatvora radnjama opisanim u činjeničnom dijelu presude. Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine i obrana optuženice podnijeli su žalbu na navedenu presudu. Vijeće Apelacijskog odjela Suda Bosne i Hercegovine, razmatrajući zajedničku žalbu obrane optuženice, rješenjem od 9. listopada 2025. godine, poništilo je gore navedenu presudu i naložilo održavanje glavne rasprave pred vijećem Apelacijskog odjela.