Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u Beogradu da će učiniti sve kako bi dobio podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića vezano za, kako je rekao, teške odluke koje će Republika Srpska donijeti kao reakciju na najavljenu rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim narodima.
– Učinit ću sve da do 5. svibnja kada imamo „uskrsni sabor“ uvjerim predsjednika Vučića da podrži sve odluke koje Republika Srpska namjerava donijeti povodom ovoga. Mi smatramo da je ovo direktno rušenje mogućnosti da se živi zajedno u BiH – izjavio je Dodik nakon sastanka s Vučićem.
Dodao je kako je jedna od mogućnosti da se Srbi povuku iz odlučivanja u institucijama Bosne i Hercegovine.
Zadržati mir
Nakon sastanka, medijima se obratio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
– Dodik mi je rekao velike i teške stvari. Zamolio sam rukovodstvo RS da razgovaraju, vide šta im je činiti. Moramo po svaku cijenu zadržati mir – rekao je Vučić.
Vučić je govorio i o miru s bošnjačkom braćom iz Novog Pazara.
– Moramo da čuvamo mir sa našom bošnjačkom braćom. Nisu oni ništa krivi, oni su primorani da slušaju propagandu iz Sarajevu. Kao što su morali slušati deset ili 12 godina da sam snajperom pucao po Sarajevu. Objavljeno je devet tisuća tekstova da sam pucao snajperom po Sarajevu.
Svaku pruženu ruku nikada nisu htjeli da prihvate. Nije im bilo do prioriteta, da se pokloni bošnjačkim žrtvama. Što je smisao? Da uklonite RS? Da uklonite srpski narod?
Odgovorio Bećiroviću
Znači ne tražite to? Kažite nam šta tražite. I ovom lažovu i falsifikatoru koji je pisao knjige, Bećiroviću, koji je rekao da „nije problem u Dodiku već u Vučiću“. Hvala ti na komplimentu. Ja to tebi ne mogu reći, jer ti nisi nitko i ništa. Kao što si i bio, sem sitnog falsifikatora i lažova.
I to ako pobijedite, niste vi, nego Nijemci, Britanci i Amerikanci. Oni moraju pronaći većeg krivca jer moraju objasniti svojim biračima da ne mogu pobijediti Milorada Dodika pa moraju naći većeg krivca.
Ali borit ćemo se, dat ćemo sve od sebe, pa ćemo da vidimo. Borba im neće biti laka. U svakom slučaju nas očekuje težak period. Očekuje nas i članstvo Srbije u Vijeće Europe – rekao je, između ostalog, Vučić.