Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) jučer su realizirali dvije operativne akcije koje su rezultirale uhićenjem ukupno 16 osoba zbog različitih krivičnih djela.
U sklopu akcije “Plug”, na području Županije Sarajevo, Tuzlanske županije i općine Srebrenica, jučer su izvršeni pretresi stambenih i poslovnih objekata i pokretnih stvari na 17 lokacija.
Uhićeno je 13 osoba, koje su sprovedene u prostorije SIPA-e radi kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenog. U priopćenju SIPA-e, po okončanju navedenih aktivnosti četiri osobe lišene slobode su predane u dalju nadležnost Tužiteljstva Bosne i Hercegovine.
Kako su dalje spriopćili iz SIPA-e, prilikom pretresa otkriveno je i privremeno oduzeto oko 3.250 kilograma duhana za nargilu, 509 kilograma uglja za nargilu, 15.400,00 eura, 3350 KM i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz da su počinjena krivična djela “Organizirani kriminal”, “Nedozvoljen promet akciznih proizvoda”, “Nedozvoljeno skladištenje robe”, “Krijumčarenje” i “Zloupotreba službenog položaja” propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.
U okviru akcije “Tragač”, jučer su na području Lončara, Donjeg Žabara, Pelagićeva, Čović Polja, Odžaka i Brčko distrikta Bosne i Hercegovine izvršeni pretresi stambenih objekata i pokretnih stvari na šest lokacija.
Slobode su lišena tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su počinila krivično djelo “Neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga” propisano Krivičnim zakonikom Republike Srpske.
Osobe uhićene su nakon kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenog predana u nadležnost Okružnog javnog tužiteljstva Doboj.
U operativnoj akciji “Tragač” otkriveno je i privremeno oduzeto oko sedam kilograma zeljaste materije koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuana, 12 paketića praškaste materije koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu speed, oko 500 grama praškaste materije koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu kokain, 50 cijelih stabljika zeljaste materije na sušenju koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuanu, oko 4.500 KM, 2.065 eura i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz da je počinjeno navedeno krivično djelo.