Stručnjaci objasnili: Evo zašto je u zadnje vrijeme pronađeno više poskoka na jednom mjestu

Poskoci
Poskoci/foto: ATV
Podjeli

Nakon što je nedavno u jednom banjalučkom naselju na jednom mjestu pronađeno sedam zmija, sugovornici Nezavisnih ističu da je ovakav prizor svakako neobičan, ali ne i nemoguć, posebno u ovom razdoblju kada se zmije razmnožavaju.

Goran Šukalo s Odjela za zoologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjoj Luci u izjavi za “Nezavisne novine” ističe da se ova vrsta zmije okuplja u manjim skupinama sada kada je sezona parenja, gdje, kaže, obično ima ženka i dva mužjaka.

„Nedavno je u Srbiji bio slučaj kada je pronađena ženka i pet mužjaka“, rekao je Šukalo, dodajući da se mužjaci bore tko će se pariti sa ženkom.

„I onda to nisu borbe u pravom smislu, da se međusobno grizu, već odmjeravaju snagu i mužjak koji pobijedi obično se pari sa ženkom“, objasnio je Šukalo.

Dodao je da je svibanj ključno razdoblje kada se pojavljuju u većem broju, jer obično vole taj samotnjački način života, ali tijekom parenja okupljaju se u veće skupine.

„U tom razdoblju očekuje se da ih češće viđamo, jer ženke luče feromone, a mužjaci, budući da imaju istančan njuh, dolaze do ženke i onda se njih nekoliko okupi oko jedne ženke, te nam stoga to izgleda kao masovna pojava“, rekao je Šukalo i dodao da je to u osnovi normalna prirodna pojava koja se događa iz godine u godinu.

Kako je rekao, kako bi zaštitili građane od pojave zmija u svom dvorištu, trebali bi održavati svoja dvorišta, jer se one vole skrivati ​​u ciglama i drvetu.

Objasnio je da ako je dvorište zapušteno, zmija će doći tražiti glodavce kojima će se hraniti.

Istaknuo je da građani trebaju paziti gdje stoje, gaze, sjede….

„Ako ih vidimo, nije ih preporučljivo ubijati, trebali bismo nekoga pozvati da ih ukloni, jer je svaki treći ili četvrti ugriz posljedica nestručnog rukovanja pri pokušaju ubijanja zmije“, rekao je Šukalo.

Kako je objasnio, u BiH žive zmije koje su opasne i čiji ugriz, dodaje, može biti koban za ljude.

„Jedino što može biti kobno za čovjeka je ugriz zmije, ali često u nekih 30 do 40 slučajeva zmija napravi suhi ugriz, odnosno ne ubrizgava otrov, jer ga koristi štedljivo budući da joj je potreban za ubijanje plijena“, rekao je Šukalo.

Ističe da je, ako dođe do ugriza, jedini način ubrizgavanje seruma kao mogućeg lijeka, ali sa samim serumom treba postupati s oprezom.

„Nakon ugriza zmije, ljudi u prosjeku imaju dva do tri sata da prime serum, a to vrijeme je kraće za osjetljivije, poput djece, starijih osoba i onih koji su alergični“, objasnio je Šukalo, dodajući da je ugriz posljednji obrambeni mehanizam.

Poskok je najotrovnija zmija koja živi na našem području. Otrov sadrži tvari koje uzrokuju nekrozu tkiva i uništavaju krvne pločice, što može dovesti do krvarenja u unutarnjim organima. Sam ugriz često nije bolan, ali nakon nekoliko minuta pojavljuju se popratni simptomi u obliku glavobolje, vrtoglavice, ubrzanog rada srca, otežanog disanja i povraćanja.

Zubi zmije mogu biti dugi i do 13 mm, što zmiji omogućuje učinkovito ubrizgavanje otrova u dublje dijelove tkiva i mišića, što doprinosi bržem širenju otrova kroz tijelo. Zato je važno što prije nabaviti protuotrov.

Ugriz zmije često je smrtonosan, a za starije osobe i djecu smrt je gotovo sigurna ako se pomoć ne pruži na vrijeme.

Podjeli
-Sponzorirano-
ads image

Najčitanije ovaj tjedan

OTVOREN JE NATJEČAJ, DONOSIMO DETALJE: Prijave za smještaj u Studentski centar Mostar za studente starijih godina – akademska 2025./2026. godina

Studentski centar Sveučilišta u Mostaru počeo je sa pripremama za iduću akademsku godinu. Od 16. lipnja otvoren je Natječaj za prijem studenata starijih...

NOVI HOROR U HERCEGOVINI: Tri osobe poginule u prometnoj nesreći

U sudaru automobila i motocikla u naselju Volujac u Trebinju smrtno su stradala tri osobe “Dogodila se teška prometna nesreća. Tri osobe sa...

Propala tvrtka koja se bavila kupovinom dugovanja u BiH

U posljednjih desetak godina na prijedlog tvrtke “Bora” iz Banja Luke koja se bavila trgovinom dugova sudovi su prodali milijunsko vrijednu imovinu njenih...

Liječnici ne podržavaju štrajk i najavljuju puno pružanje zdravstvenih usluga

Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Hercegovačko-neretvanske županije Milenko Bevanda primio je danas predsjednika i potpredsjednika Liječničke komore HNŽ-a Darka Kneževića i Mehmeda...

PROMETNA NESREĆA U HERCEGOVINI: Tijela izgorjela do neprepoznatljivosti, zatražena pomoć Hrvatske

Dvije osobe stradale u automobilu koji se kod Trebinja sudario sa motociklom izgorjela su do neprepoznatljivosti, pa je za identifikaciju zatražena pomoć MUP-a...

Slični članci

Počele prijave za upis učenika u prve razrede srednjih škola u ŽZH

Ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke Daniela Perić donijela je...

GRAD MOSTAR: Projekt Park Centra gradi se sukladno važećim dozvolama i predviđenom dinamikom

Projekt „Park Centar“ gradi se prema važećem odobrenju za građenje. Podsjećamo kako...

Cijene na moru divljaju, a u BiH savjetuju kako na Jadranu ručati za manje od 5 eura

Cijene na Jadranu iz godine u godinu sve su više pa turisti...

Je li hrvatski turizam ugrožen? Evo odgovora!

Svake godine isti naslovi se ponovno pojavljuju – broj turista je u...