Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik sinoć je prešao granicu sa Srbijom i otišao u Batajnicu gdje je prisustvovao obilježavanju godišnjice NATO bombardiranja. Danas je otputovao u Izrael. Sve dok je za njim raspisana srsedišnja potjernica. Prema Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći, ako osoba za kojom je raspisana ova vrsta potjernice pređe granicu, onda se raspisuje međunarodna potjernica.
Središnja potjernica
Ako je središnja potjernica raspisana za nekom osobom, svaka od 16 policijskih agencija i uprava u Bosni i Hercegovini može da je uhiti, kažu zakonski propisi na svim nivoima vlasti, od županijskog, preko entitetskog do državnog.
To bi značilo da bi i predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske trebalo da uhite predstavnike rukovodstva ovog bh. entiteta za kojima je raspisana potjernica – Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.
Ipak, još ranije je ministar unutarnjih poslova RS, Siniša Karan, rekao da nitko neće biti uhićen.
Predsjednik, premijer i šef Parlamenta RS – Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić – osumnjičeni su za napad na ustavni poredak, te je za njima raspisana središnja potjernica.
Isti dan, iz Suda BiH je priopćeno da jedino mogu potvrditi da su donijeli “rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužiteljstva BiH kojim je određena mjera pritvora osumnjičenim”.
Što nakon uhićenja?
Kako je ranije pojašnjeno, policijski organ koji uhite osobu za kojom je raspisana potjernica, prvo to javlja tijelu koje je potjernicu i raspisalo.
“U ovom slučaju javljaju Tužiteljstvu BiH, i onda se privede osoba u Tužiteljstvo, i onda oni dalje postupaju sa tom osobom u skladu sa svojim zakonskim nadležnostima”, pojasnio je ranije bivši ministar sigurnosti Dragan Mektić.
On navodi da se središnja potjernica, kojoj se moraju povinovati sve policije u BiH, može raspisati na osnovu naredbi svih sudova i tužiteljstva u BiH.
Naredni korak – Međunarodna potjernica
U slučaju da osoba za kojom je raspisana potjernica pređe granicu, pravosudni organi mogu zatražiti raspisivanje međunarodne potjernice preko Ministarstva pravde BiH. Naime, Zakon o krivičnom postupku BiH predviđa da tu potjernicu raspisuje nadležno ministarstvo, a u ovom slučaju je to Ministarstvo pravde BiH, a na osnovu zahtjeva nadležnog suda ili tužiteljstva.
Ukoliko lice u inozemstvu bude uhićeno po međunarodnoj potjernici, preko Interpola se o tome obavještava Ministarstvo pravde BiH.
Nakon toga, ministarstvo prosljeđuje informaciju sudu ili tužiteljstvu koji je raspisao potjernicu, koji onda treba da dostavi prijedlog za izručenje i kompletnu ekstradicijsku dokumentaciju, da se dostavi zemlji odakle osoba treba biti izručena.
Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima također predviđa mogućnost da ministar pravde BiH podnosi molbu za izručenje osobe koje se nalazi u stranoj državi, ukoliko se protiv njega u BiH vodi krivični postupak ili mu je izrečena kazna zatvora, piše Radio Slobodna Evropa.
Bh. organ za suradnju sa Interpolom dogovara tehničke detalje izručenja sa Interpolom druge države, a preuzimanje i transfer te osobe vrši Granična policija BiH.