Ured disciplinskog tužitelja (UDT) pokrenuo je disciplinski postupak protiv glavnog tužitelja Okružnog javnog tužiteljstva u Trebinju, nakon prijave Transparency Internationala BiH (TI BiH), zbog načina na koji je vođen slučaj nabave goriva za RITE Gacko.
Transparency International je još 2021. godine podnio kaznenu prijavu, jer je, prema njihovim tvrdnjama, uprava RITE Gacko bez ikakvog javnog natječaja dodijelila višemilijunske poslove tvrtki Optima Grupa. Međutim, tužiteljstvo u Trebinju je još u studenom 2022. godine odlučilo da neće provoditi istragu, a tu informaciju nije dostavilo TI BiH-u kao prijavitelju. Tek tijekom prošle godine, nakon upita o ishodu predmeta, TI BiH je zaprimio odluku o nesprovođenju istrage, čime im je uskraćena mogućnost podnošenja pritužbe.
Zbog toga je Transparency International podnio prijavu Uredu disciplinskog tužitelja, koji je, nakon provedene istrage i prikupljanja dokaza, zaključio da su navodi pritužbe osnovani.
– U konkretnom slučaju utvrđeno je da je počinjen disciplinski prekršaj zbog neopravdanog kašnjenja u provođenju radnji povezanih s obnašanjem funkcije tužitelja – priopćeno je iz UDT-a.
Odluku o odgovornosti tužitelja donijet će Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV). Ipak, unatoč disciplinskom postupku, predmet nezakonite nabave goriva za RITE Gacko je zatvoren, a nitko neće odgovarati, iako su, prema mišljenju više nadzornih institucija, zakoni grubo prekršeni.
RITE Gacko već godinama nabavlja gorivo od istog ponuđača bez javnog natječaja, pozivajući se na „krajnju hitnost uzrokovanu nepredvidivim okolnostima“, budući da su se prethodni tenderi rušili zbog žalbi. TI BiH smatra da se radi o sustavnoj zloupotrebi zakonske mogućnosti, pri čemu je uprava namjerno uzrokovala te “nepredvidive okolnosti”, kako bi zaobišla pravila javne nabave.
Kancelarija za razmatranje žalbi, Služba za reviziju Republike Srpske i Agencija za javne nabave BiH više su puta ukazivali na nepravilnosti i prosljeđivali dokumentaciju tužiteljstvu, no reakcije nije bilo.
Unatoč svemu, tužiteljstvo je zaključilo da u takvom postupanju “nema ništa sporno”.
– Nabavom robe na ovakav način nije nastala šteta niti je teško povrijeđeno pravo druge strane. Da predmetna roba nije nabavljena, RITE Gacko bi obustavio proizvodnju, što bi imalo nesagledive posljedice po javni interes i samo poduzeće – stoji u obrazloženju tužiteljske odluke.
Tužiteljstvo nije uzelo u obzir činjenicu da ova praksa traje gotovo deset godina, da su poslovi uvijek išli istom ponuđaču, dok su ostali sustavno isključivani iz procesa.
Posljednji takav slučaj zabilježen je u veljači 2025. godine, kada je uprava RITE Gacko dodijelila ugovor vrijedan 2,8 milijuna KM istom ponuđaču, opet pregovaračkim postupkom, pozivajući se na „krajnju hitnost“.
TI BiH smatra da je ovakvom odlukom tužiteljstvo poslalo pogrešnu poruku brojnim ugovornim tijelima u BiH – da mogu nezakonito i nekažnjeno kršiti Zakon o javnim nabavama, bez ikakvih posljedica.
Ovo nije usamljen slučaj. TI BiH podsjeća da ni u predmetu nezakonitih nabava Rudnika Kreka u Tuzli nisu dobili obavijest o obustavi istrage, zbog čega su također podnijeli disciplinsku prijavu protiv postupajućeg tužitelja.
– TI BiH očekuje da se ovakvi propusti adekvatno sankcioniraju, osobito u kontekstu poraznih rezultata koje pravosuđe u BiH postiže u borbi protiv korupcije – zaključuju iz ove organizacije.